“7” üzeri deprem bekleniyor!

İzmir Körfezi ve Denizli geçtiğimiz gün beşik gibi defalarca kez sallandı. Bölgedeki depremlerden sonra gözler Çanakkale’ye çevrildi. Prof. Dr. Doğan Perinçek, “7 ya da üzerinde bir deprem bekleniyor” cümlesi ile tehlikeye dikkat çekti.

Geçtiğimiz gün İzmir ve Denizli defalarca kez korku dolu dakikalar yaşadı. Ege gün boyunca beşik gibi sallanırken, gözler Çanakkale’ye çevrildi. Konuyla ilgili Prof. Dr. Doğan Perinçek gazetemize açıklamalarda bulundu. Perinçek, özellikle Biga-Çan-Bayramiç hattına dikkat çekti. 281 yıldır büyük bir deprem yaşanmadığını belirten Perinçek, mutlaka bölgede eğitimler verilmelidir dedi.

Prof. Dr. Doğan Perinçek, “Çanakkale-Biga-Çan-Bayramiç hattı deprem riski taşımaktadır. Biga-Çan-Bayramiç hattında 281 yıldır, 7 ve 7’den büyük bir deprem olmuyor. 7 ve 7’den büyük depremler aynı fay zonu üzerinde 250-275 yılda bir tekrarlanmaktadır. Bu bölge için bu yüzden ciddi uyarılarda bulunuyorum. Bölgede eğitimler yapılması için yetkilileri uyarıyorum.

İnsanlar endişelenmesin diye sürekli sürekli yinelemek istemiyorum ama bu benim görevim. Bölgeyi iyi bilen biri olarak uyarılarımı tekrarlıyorum. Bölgede eğitimler yapılmıyor. Defalarca kez AFAD ve Belediyelere çağrıda bulunduk ama vatandaşlara o bölgede eğitimler yapılmadığını gördük. En küçük bir eğitim bile can ve mal kurtarır! Bu deprem yarın da olabilir, 5 yıl sonrada olabilir. Ben bu depremi göreceğim!” dedi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com