“Kurban’da aşılanan hayvanlar kontrollü bir biçimde satılacak”

Çanakkale’nin merkez köylerinde devam eden karantina uygulaması, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kafalarda birçok soru işaretine neden oldu. Kurban Bayramı’nda hayvan satışı yapılacak mı, hayvanlar nereden satılacak? Vebalı hayvan mı yiyeceğiz? Bu soruların yanıtlarını Belediye Başkanı Ülgür Gökhan verdi.

Tarım İl Müdürlüğü tarafından genç çiftçileri geliştirme projesi kapsamında köylere hayvan dağıtımları yapılmıştı. Dağıtılan hayvanlarda veba çıkmış ve endişeli bir bekleyiş başlamıştı. Vebalı hayvanların olduğu alanlar karantinaya alınmış ve hayvan giriş çıkışı yasaklanmıştı. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Belediye Başkanı Ülgür Gökhan merak edilen sorulara cevap verdi.

“Karantina devam ederken, Kurban Bayramı geldi”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Maalesef buralarda genç çiftçilere dağıtılan koyunlarda, kuzularda veba virüsü varmış. O virüs dağıtılan bölgelerdeki sağlam koyunlara da sıçradı. Baya bir koyun telef oldu. Hızlı bir şekilde aşılama yapıldı ve bölge karantina altına alındı. Bu arada tabi Kurban Bayramı geldi.

“Satışa sunulacak hayvanlar veterinerlerce kontrol edilecekler”

Şöyle bir karar alındı, Çanakkale’nin 52 tane merkez köyünden kurbanlık koyun gelecek. Büyük hayvanlarda sorun yok. 52 köyde tabi karantina var. Dışarıdan hayvan gelmiyor, dışarıya da hayvan gitmiyor. Buradan köylerden gelecek hayvanlar Tarım İl Müdürlüğü ve bizim veterinerlerimizce kontrol edilecekler. Bu alandan gelip gelmediği kontrol edilecek. Yetkiler daha sonra hayvanların geldikleri araçları dezenfektan edecekler. Ondan sonra içeriye sokacaklar. Bir kapıdan girişi diğer kapıdan vatandaş alıp dışarıya çıkaracak.

“Şüphe duyulan hayvan olursa gereği yapılacak”

O alanda şüphe duyulan bir hayvan varsa gereği yapılacak. Vatandaş kurbanda mağdur olmasın. Aşılanan hayvanlar kontrollü bir biçimde alınacaklar. Şu anda her hangi bir sıkıntı yok. Vatandaş tedirgin olacak mı olmayacak mı onu bilemem” dedi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com