www.youtube.com/watch?v=4Lvr-fyBrok

Çevrecilerden Balaban’a yardım eli

12 gündür devam eden Su ve Vicdan nöbetinde Türkiye’nin her yerinden gelen çevre sevdalıları, 5 Ağustos’ta Kirazlı’da büyük bir buluşma gerçekleştirdi. Nöbet alanında buluşan binlerce vatandaş, yürüyerek gittikleri Balaban’daki maden çalışma alanında şans eseri bataklığa saplanmış bir oğlağı kurtardı.

Kirazlı köyünde Balaban Evi olarak bilinen alanda, 12 gündür Su ve Vicdan nöbeti tutuluyor. Çanakkaleliler ve dışarıdan gelen vatandaşların desteği ile tutulan nöbet kapsamında, Pazartesi günü Türkiye’nin her yerinden gelen binlerce destek ile büyük buluşma gerçekleştirildi.

Nöbet alanından maden çalışma alanına yürüyen binler, sloganlar eşliğinde geldikleri alanda basın açıklamasına katılıp olaysız bir şekilde geri döndü. Proje alanında şans eseri gördükleri bataklığa saplanmış can çekişen bir oğlağı da kurtaran çevreciler, yaralı hayvanı önce yıkadı sonra veterinere götürerek tedavi ettirdi.

Muhabir arkadaşımız Mehmet Andaç’ın kucaklayarak alandan çıkarılmasını sağladığı oğlak, tedavisinin ardından hayvan severler tarafından sahiplenildi. Oğlağa yaşam savaşı verilen alana uygun olarak eylemciler tarafından “Balaban” ismi verildi.

Hayvanın can çekişirken bulunduğunu öğrenen mücadelenin öncülerinden Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da oğlağın otlak alan olarak bellediği yerlerin, şimdilerde madenciler tarafından katledilmesi nedeniyle bataklığa saplandığı yorumunda bulundu.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com