Tarım İl Müdürlüğü’nden açıklama

Tarım İl Müdürü Erdem Karadağ imzasıyla yapılan açıklamaya göre veba hastalığı (PPR) nedeniyle karantinaya alınan bölgeler dışından gelen küçükbaş hayvanlar kurban kesim yerine İl Müdürlüğü’nün resmi veteriner hekimlerinden alınan iznin ardından getirilecek. Bunun haricinde sığır, manda, deve gibi hayvanlarda ise kısıtlama yok.

Tarım İl Müdürlüğü, kurban kesim yerine getirilebilecek hayvanlar ile ilgili olarak açıklama yaptı. Çanakkale Belediyesi’nin yazısına istinaden yapılan ve İl Müdürü Erdem Karadağ’ın imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İlimiz Merkez İlçe’ye bağlı farklı köylerdeki yedi işletmede Koyun Keçi Vebası Hastalığı (PPR) nedeniyle, hastalığın görüldüğü işletmeler merkez olmak üzere, 10’ar kilometre çapında gözetim (Karantina) bölgeleri oluşturulmuştur.

Çanakkale Merkez İlçe’de Belediyeniz tarafından hazırlanarak Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından izin verilen geçici kurban satış ve kesim yerine koyun-keçi türü hayvanlar dışındaki hayvanların (Sığır, Manda, Deve) girmesinde hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır.

Koyun keçi türü hayvanlarda ise Merkez İlçe’ye bağlı köylerin dışından gelebilecek, küçükbaş hayvanların Merkeze bağlı geçici kurban satış ve kesim yerlerine alınmaması, gözetim (Karantina) bölgesinde bulunan köy ve mahallelerden geçici kurban satış ve kesim yerine gelen küçükbaş hayvanlarda ise İI Müdürlüğümüzde görevli Resmi Veteriner Hekimlerden izin alındıktan sonra geçici kurban satış ve kesim yerlerine küçükbaş hayvanların getirilmesinde ve kesim yerlerinin kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Gereğini arz ederim.”

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com