Çanakkale sıkıştı

Bir ucunda Kepez, diğer ucunda Karacaören olan Çanakkale enine bir şehirleşme ile bugüne kadar enine bir şekilde genişlemiş son halini almıştı. Çanakkale’nin artık genişleyecek yeri kalmadı.

Bir tarafında Çanakkale Boğazı, bir tarafından havalimanı, bir yanında Kepez ve öbür yanında Karacaören Köyü olan Çanakkale zaman içerisinde genişlemişti. Enine bir şehir olan ve kıyı şeridi boyunca uzanan kent zaman içerisinde farklı imar planları ile genişlemiş, son olarak Karacaören ovası imara açılmıştı. Karacaören ovasına yapılaşma faaliyetleri başlamış ve bölgede vatandaşlar konutlarında oturur hale gelmişlerdi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi’nden geçtiğimiz günlerde çekilen bir fotoğrafta görüldü ki Çanakkale’nin artık genişleyecek yeri kalmadı. Artan araç sayısı, sürekli aktif halde bulunan göç dalgası ve her yıl düzenli olarak artış gösteren kent nüfusu artık Çanakkale’yi sıkıştırmaya başladı. Yukarıdan çekilen fotoğraflarda Çanakkale’nin betonarme bir görüntüye sahip olduğu gözlenirken, Havalimanı ile Çanakkale Boğazı arası adeta beton bloklarla örülü…

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com