“Bu projeden vazgeçilmeli!”

Çanakkale Barosu, Cumartesi günü Kirazlı’da devam eden madencilik faaliyetlerini yerinde inceledi. Bölgede basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada bulunan Baro Başkanı Bülent Şarlan net bir şekilde, “Çevre ve Şehircilik Bakanını göreve davet ediyorum. Bu projeden vazgeçilmelidir” ifadelerini kullandı. Şarlan aynı zamanda, “Burada mütevazı bir yatırım yaptık dedikleri projeden tam 4.2 Milyar TL gelir elde edecekler” dedi.

Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, Baro Yönetim Kurulu ve avukatlar Cumartesi günü Kirazlı’da devam eden metalik maden faaliyetini yerinde incelediler. Avukatlar önce Su ve Vicdan Nöbeti’nin tutulduğu alana giderek, oradaki vatandaşlarla bir araya geldiler. Daha sonrasında maden sahasının kapısının önüne giderek basın açıklamasında bulundular. Yapılan açıklamada, Çevre Komisyonu Başkanı Ahmet Ozan Yılmaz, “Kirazlı için henüz hukuki yollar tükenmedi” mesajını verdi.

“Çanakkale Barosu her döneminde bu mücadelenin içerisinde oldu”

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, “Bu hem çevre hem hukuk mücadelesi şeklinde gelişti. Özellikle 2009 yılından bu yıla kadar Kazdağları’nda faaliyette bulunmak isteyen ÇED kararlarına karşı, Çanakkale Barosu Çevre Komisyonu her döneminde, başkanı ve üyeleri ile mücadelenin içerisinde oldu.

“Mütevazi dedikleri yatırımdan alacakları para 4.2 Milyar TL”

Kazdağları’nda buradaki faciayı, katliamı görüyorsunuz. Kazdağları hepimizin doğal bir değeridir. Ülkemizin oksijen oranı en yüksek alanıdır. Kazdağları’nda büyük bir katliam yapılmaktadır. ÇED raporunda 45 bin ağaç kesileceği söylenmesine rağmen, TEMA’nın raporunda 200 bin ağaç kesildiği tespit edildi. Yasal süreç devam ederken, ağaçlar kesilmeye, yollar açılmaya başlandı. Şirketin CEO’su mütevazi bir yatırım yaptık diyor. 410 Milyon Dolar bir giriş olacak. 4.2 Milyar Dolar çıkış olacak. Mütevazi yatırımdan alacakları para 4.2 Milyar TL…

“283 bitki türü yok oluyor”

Bize buradan çölleşmiş bir Kazdağları kalacak. Bu çöl olan Kazdağları’nda 41 kuş çeşidi yok oluyor. 10 sürüngen cinsi yok oluyor. 117 böcek yürü yok oluyor. 283 bitki türü yok oluyor. Bu 283 bitki türünden 7 tanesi sadece bu bölgede yaşamaktadır.

“Çevre Bakanını göreve davet ediyorum”

Hukuki mücadele bitmeyecek. Bundan sonrada devam edecek. Çevre Bakanını göreve davet ediyorum.  Bu projeden vazgeçilmeli diyorum”

“Kirazlı için henüz hukuk yolları tükenmedi”

Çanakkale Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Ahmet Ozan Yılmaz, “2012’de Kirazlı projesine verilen ÇED olumlu kararına karşı yürütmeyi durdurma talepli davalar açılmıştı. Çanakkale Barosu avukatları olarak bu talana karşı mücadele etmekteyiz. Kirazlı için henüz hukuk yolları tükenmemiştir. Bizler hukuki mücadeleyi sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız.”

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com