Önümüz bayram, vatandaş tedirgin

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Temmuz ayı başında köylülere hibe olarak dağıttıkları küçükbaş hayvanlarda veba hastalığı olmasının kesinleşmesinin ardından 32 köye karantina uygulaması getirildi. Konuyla ilgili GÜNDEM’e açıklamalarda bulunan CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, yetkililerin özellikle Kurban Bayramı öncesi vatandaşlardaki tedirginliği gidermek adına açıklama yapması gerektiğini belirterek “Şehrin hangi taşını kaldırsak altından problem çıkıyor. Sanki Çanakkale halkı cezalandırılmak isteniyor. Kim ne biliyorsa çıksın, kafalardaki soru işaretlerini yanıtlasın” şeklinde konuşurken, Tüketici Hakları Başkanı Ali Rıza Berkit ise “Bayram öncesi spekülasyonların önlenmesi için yetkili merciiler çıkıp konuşmalı. Vatandaşlar da 24 saat uyanık olmalı” ifadelerini kullandı.

CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından köylülere ücretsiz olarak dağıtılan küçükbaş hayvanlarda veba hastalığı olduğunun doğrulanmasının ardından, ilk değerlendirmesini GÜNDEM’e yaptı. Uyanık, şöyle konuştu:

“İthal hayvanlarda hep aynı sorun yaşanıyor”

“32 mahalle/köy karantina altına alındı. Bu da gösteriyor ki, iddialar en başından beri doğruydu. Ben yetkililere şunları sormak istiyorum, ki bunlar Kurban Bayramı öncesi vatandaşın kafasındaki sorular aynı zamanda; bu hayvanlar ithal, ilk olarak bu hasta hayvanları nereden aldık? Bu açıklanmalı. Hayvanların sağlık karneleri var mıdır? Varsa neden hastalıklı hayvanlar alınmıştır? Hayvanların dağıtım sayısı nedir? Bir hibe hayvan alan köylü, 1 yıl boyunca kendi hayvanlarını yetiştiriyor. Ve 1 hasta hayvan diğer hayvanlarını da hasta edip öldürüyor. Köylünün mağduriyeti nasıl karşılanacak? Bu net bir şekilde halka anlatılmalı. Kurban Bayram üstü vatandaşlar çok tedirgin. Her sene aynı şeyi yaşıyoruz. Hep ortalarda bir hastalık iddiası dolanıyor ithal hayvanlar için. Burada bir durmalıyız zaten. Neden ithal hayvanda ısrarcıyız? Biz kendi kendimize yetemeyecek miyiz?”

“Şehirde her taşın altından bir problem çıkıyor”

“Son günlerde Çanakkale’de her taşın altından bir problem çıkıyor. Kaz Dağları meselesi öyle, Suriyeliler meselesi öyle, bir de bu çıktı. Biz artık bu sıkıntılarla uğraşmak istemiyoruz. Bir hayvanın hastalanıp ölmesi demek, o hastalığın leşi koklayan bir köpeğe, bir kuşa da geçmesi demek. Biz tüm çevreyi baz alarak düşünüyoruz. O yüzden derhal bir yetkilinin çıkıp birinci ağızdan bu işin tüm boyutlarını açıklamalı. Mağdur vatandaşlarımızın mağduriyeti ise bir an önce giderilmeli.”

“Tüm vatandaşlarımız 24 saat uyanık olsun”

Tüketici Hakları Başkanı Ali Rıza Berkit de, Uyanık’ı doğrular ifadelere yer vererek şöyle konuştu: “Tam Kurban Bayramı üstü, herkes kurbanlığını almak için arayışa girmişken böyle bir şey yaşanması çok üzücü. Ve hala bir yetkili çıkıp net bir rakam vermiyor. Tarım Müdürlüğü, Veterinerler Odası, bunun muhatabı her kimse işin boyutunu açıklamalı. Yoksa insanlar et yerken tedirginlik yaşayacaklar, kurbanlık seçerken tedirgin olacaklar. O yüzden ben bir kez daha diyorum, bütün vatandaşlarımız 24 saat uyanık olsun.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com