“Köylünün elinde kalan kurbanlığı devlet satın alsın!”

 

İl Genel Meclisi’nin Ağustos toplantılarının ikinci birleşimi cuma günü saat 17.00’de Sadık Göğüsgeren başkanlığında yapıldı. Oturuma damgasını, Çanakkale’deki küçükbaş hayvanlarda bulunduğu İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü tarafından da onaylanan ‘veba’ hastalığı vurdu. CHP’li İsmail Gürses, oturumun sonuna doğru söz alarak, “Bu hastalığı buraya devlet getirdiyse, hayvanları ölen veya bu sebepten hayvanlarını satamayan köylünün elindeki tüm kurbanlıkları da devlet satın alsın” şeklinde konuştu.

Çanakkale İl Genel Meclisi’nin Ağustos ayı toplantılarının ikincisi, geçtiğimiz gün İl Özel idaresi binasında gerçekleştirildi. Oturumda, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Çanakkale’de dağıtılan küçükbaş hayvanların veba sebebiyle ölmesi ve bunun köylü üzerindeki mağduriyeti geniş yer buldu.

“Sorumlulara gereği yapılsın”

CHP’li İl Genel Meclis Üyesi ve aynı zamanda çiftçi olan İsmail Gürses, söz alarak veba hastalığıyla ilgili oturumun ilk çıkışını yaptı. Gürses, “Çanakkale’mize, Genç Çiftçi projesi kapsamında getirilip dağıtılan hastalıklı hayvanların, hayvan pasaportlarına ve aşılarına bakılmadan getirilip dağıtılmasının sonuçlarını yaşıyoruz. Bunun sorumluları kimse açıklanmasını ve gereğinin yerine getirilmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

“Elde kalan kurbanlığı devlet satın alsın”

Gürses, köylünün mağduriyetinin giderilmesi konusunda ise şu yaklaşımı getirdi: “Kurban Bayramı öncesi mağdur olan çiftçinin mağduriyetinin giderilmesini talep ediyoruz. Bunun için de idare tarafından her türlü tedbirin derhal alınması lazım. Bizler de bu konunun takipçisi olacağız. Ben bu hayvanları yerinde, hastalıklı hayvanları ve toprağın altında gömülü halde duran hayvanları gördüm. Ve ne yazık ki olan, hep köylü gariban, çiftçi ailelerine oluyor. Bu hastalığı devlet buraya getirdiyse, bu hastalık sebebiyle kurbanları elinde kalan köylüden kurbanlığı devlet satın alsın.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com