İmece usulü

Kaz Dağları’ndaki altın arama çalışmalarını protesto etmek amacıyla Balaban’a kamp kuran Çanakkaleli siyasiler, imece usulüne devam ediyor. Son olarak Bayramiç’ten gelen organik sebze ve meyveler de direnişe hem renk hem lezzet kattı.

Çanakkaleli vatandaşların Kaz Dağları’nda Kanadalı bir şirket tarafından yürütülen maden arama çalışmalarına karşı duruşu, giderek dikleşiyor. Hem sivil vatandaşlar hem de siyasiler gün be gün Balaban’daki çadırlarda yerini alırken direnişe damgasını ise tıpkı Gezi Parkı’nda olduğu gibi seyreden ‘imece usulü’ dayanışması vurdu.

Köylerden de destek başladı

Öyle ki nöbeti yakından takip eden CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık ve vatandaşlara, Bayramiç Belediye Meclis Üyesi Ali Kula tarafından karpuz, domates, peynir, salatalık, Bayramiç beyazı, reçel gibi yiyecekler getirildi. Yakın köylerden de eylemcilere yiyecek desteği devam ederken, akıllara 2013 yılında yaşanan Gezi Direnişi geldi. Zira, benzer hassasiyetlerle yola çıkılan iki eylemin de güçlenmesinde ‘imece usulü’nün katkısı yadsınamaz.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com