“Aikido savunma sanatıdır”

Toplam 150 katılımcı ile Aikido yaz kampı 28 Temmuz’da başladı. 4 Ağustos’a kadar devam edecek olan Aikido yaz kampı çalışmalarını geçtiğimiz gün ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’ta takip etti. İsrail, Bulgaristan ve Sırbistan’dan katılımcıların olduğu yaz kampında yaş sınırlaması olmaksızın vatandaşlar savunma sanatını incelikleri üzerinde çalışmalarına devam ediyorlar.

Aikido ve Buda Federasyonu tarafından Çanakkale’de 150 katılımcı ile Aikido Yaz Kampı başladı. ÇOMÜ Dardanos Yerleşkesi ve ÇOMÜ Spor Salonu’nda yapılan çalışmalar 28 Temmuz’da start aldı ve 4 Ağustos’ta son bulacak. ODTÜ, İTÜ, Marmara Üniversitesi’nden öğrenciler, farklı meslek gruplarından katılımcıların olduğu toplam 150 kişilik bir ekiple çalışmalar gün boyu sürdürülüyor. Dün ÇOMÜ Spor Salonu’nda yapılan çalışmalara Rektör Prof. Dr. Sedat Murat’ta katıldı. Murat antrenmanları takip etti.

Konuyla ilgili röportaj gerçekleştirdiğimiz Federasyon Başkanı Tuna Gözel, öncelikle aikido bir savunma sanatıdır vurgusunda bulundu.

“Çalışmalarımız gün boyu devam etmektedir”

Aikido ve Buda Federasyonu Başkanı Tuna Gözel, “Aikido yaz kampının bu sene yedincisini düzenliyoruz. Etkinliğimizi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi iş birliğinde hayata geçiriyoruz. ÇOMÜ Dardanos Yerleşkesi ve üniversite spor salonunda antrenmanlarımız devam ediyor. Antrenmanlar sabah 07.00’de başlarken, 07.00-08.00 arasında nefes idmanları yapıyoruz. 10.00-12.00 arasında minderde salon çalışması, 17.00-19.00 arasında ise tahta silahlardan oluşan ekipmanlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda çalışmalarımız devam ediyor.

“Şu anda kampta 150 sporcumuz var”

Burada ODTÜ, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi’nden öğrenciler, çeşitli meslek kuruluşlarından insanların katıldığı bir kamp yapıyoruz. Kayıtlı olarak toplamda 150 sporcumuz var. Minderde sayılar değişmekle birlikte 150 sporcumuz idmanlara katılmaktadır.

“Gelecek yıl Çanakkale’de uluslararası boyutta bir turnuva planlıyoruz”

Aikido yaz kamplarımızı bu güne kadar ulusal olarak düzenliyorduk. Birkaç yabancı konuğumuz var mesela Sırbistan, Bulgaristan ve İsrail’den… Hocamızın isteği bu organizasyonu uluslararası bir boyuta getirebilmemiz oldu. Biz Mayıs ayında Aikido turnuvası düzenliyoruz. 25 ülkeden konuklarımız düzenlenen turnuvamıza katılıyorlar. Gelecek yıl bu etkinliği Çanakkale’de düzenlemeyi düşünüyoruz. 25 ülkeden hocaları ve öğrencileri Çanakkale’ye getirebilirse, burada aikido haftası yaşayabiliriz.

“Aikido savunma sanatıdır”

Mindere çıkınca cinsiyet olmaz. Aikido disiplin sanatıdır. Aslında savaş sanatıdır. Aikido disiplin sanatı olarak değerlendiriliyor ve Japon dilinde Budo diyorlar. Temel prensip önce çatışmamaktır. Çatışmaya mecbur kalırsan kendini savunacaksın. Diğerlerinden farklı olarak karşı tarafı durduracağın noktayı sen belirliyorsun. Vurma olayı daha azdır. Aikido savunma sanatıdır” açıklamasında bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com