TCG Nusret dünyada ilk ve tek

Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca inşa edilen TCG Nusret dünyada ilk ve tek olma özelliği taşıyor. TCG Nusret, hemen hemen her gün ziyaretçi akınına uğruyor…

Çanakkale savaşları denilince akla gelen ilk unsurlardan birisi alan Nusret Mayın Gemisi kuşaktan kuşağa aktarılmaya devam ediyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Nusret Mayın Gemisi’nin birebir planına uygun kalınarak inşa edilen TCG Nusret ise Deniz Müzesi’nde ziyaretçi akınına uğruyor.

“Nusret Mayın Gemisi’nin kısa tarihi…”

20. yüzyılın başlarında donanma gücü ve savaş gemilerinin öneminin anlaşılması üzerine Osmanlı Devleti donanmadaki eksikliklerini gidermek için modern gemiler satın alma yoluna gitti. Nusret Mayın Gemisi bu amaçla 1910 yılında Almanya’ya sipariş edildi. 1911 yılında Kiel’de kızağa konularak 4 Mart 1911’de denize indirildi. 1912 yılında seyir için son hazırlıkları tamamlanarak 1913 yılına doğru Osmanlı Donanması’nda hizmetlerine başladı.

“Zaferin mimarlarından olmuştu”

1915 Çanakkale savaşlarına damgasını vuran Nusret Mayın Gemisi’nin asıl adı “Nusrat” yani yardım anlamına gelmektedir. Çanakkale savaşlarında kritik bir görevi yerine getiren Nusret Mayın Gemisi 7-8 Mart 1915 tarihlerine karanlık limana döktüğü mayınlarla zaferin mimarlarından olmuştu.

“Müze gemi ve yüzer gemi özellikleri ile dünyada tek”

Çanakkale Deniz Savaşları’na büyük katkıda bulunan kahraman Nusret Mayın Gemisi’nin anısını yaşatmak ve bilimsel veriler ışığında ziyaretçileri aydınlatmak maksadıyla, TCG Nusret asıl planına birebir uygun olacak şekilde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından inşa edilmiştir. Dünyada birçok müze gemi bulunmakla beraber, modern seyir cihazlarıyla donatılmış olan TCG Nusret, yüzer müze gemi olarak da hizmet vermekte olup, bu anlamda da dünyada ilk ve tektir.

TCG Nusret’e gelen ziyaretçiler Çanakkale Deniz Savaşları’na ait sunumu izlemekte ve dönemi yansıtan yaşam mahallerini dolaşarak Çanakkale ruhunu yoğun bir şekilde yaşamaktadırlar.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com