“Kısırlaştırma en etkili yöntem!”

Veteriner Hekim Mert Karaca, kedi hastalıklarıyla mücadeleyi anlattı:

Son zamanlarda doğumların da artmasıyla Çanakkale’nin her noktasında yavru kediler görmek mümkün. Fakat bu şirin canların çoğunda Herpes Virüsü olarak bilinen üst solunum yolu hastalığı mevcut olduğundan ne yazık ki çoğu vaka, ölümle neticeleniyor. Veteriner Hekim Mert Karaca, GÜNDEM’in konuyla ilgili sorularını yanıtlayarak hızlı şekilde artan ve ölümle sonuçlanan kedi hastalıklarını değerlendirdi. Karaca, “hastalıklarla mücadele noktasında en etkili çözüm, hastalık oluşmadan kontrolsüz üremeyi önlemekten geçiyor. Bu da ‘kısırlaştırma’ ile mümkün” ifadelerini kullandı.

Her biri birbirinden sevimli olan kediler, Çanakkale sokaklarının da en gözetilen misafirlerinden. Neredeyse her vatandaş evinde, bahçesinde, sokağında bu şirin canların yaşam mücadelesini desteklemek için elinden geleni yapıyor. Fakat maalesef özellikle son zamanlarda hızla artan doğumlar, ve bir kedinin tek bir doğumla 4-5 yavru birden dünyaya getirmesi, tehlikeye açık sokakların bu sevimli canlarla dolmasına sebep oldu. Ve ne yazık ki çoğu, yaşam şartlarında mevcut olan hastalıklar sebebiyle hayata tutunamıyor. Çoğunda ise ileri derecede göz enfeksiyonu mevcut…

Veteriner Mert Karaca, giderek artan kedi hastalıklarıyla ilgili GÜNDEM’in sorularını yanıtlayarak, bu konuda akıllarda kalan soru işaretlerine cevap oldu. Karaca, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığından dert yanarak çare olarak ise kısırlaştırmayı işaret etti. İşte Karaca’nın cevaplarından önce çıkan o değerlendirmeler…

KEDİ HASTALIKLARI NEDEN BU KADAR ARTTI? VE EN SIK HANGİ HASTALIK GÖRÜLÜYOR?

“Son zamanlarda artan doğumlar, kontrolsüz üremeye neden oldu. Ve hijyenik olmayan yaşam koşulları ise kedilerde hastalıkları çoğalttı. Özellikle Herpes virüsü isimli, üst solunum yollarını etkileyen bir virüs yavru kediler için öldürücü olabiliyor. Herpes virüsü, hastalığı taşıyan anne kedilerin yavrularına plasenta yoluyla geçen viral bir hastalıktır. En sık bu vakayla karşılaşıyoruz.”

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELER?

“Enfekte yavrularda doğumdan birkaç gün sonra belirtiler görülür. Bunlar hırıltılı solunum, öksürük, ateş, iştahsızlık, gözlerde çapaklanma, burunda akıntı gibi belirtilerdir. Bu belirtileri gösteren yavru bir kediyle karşılaşıldığında derhal en yakın veteriner kliniğine götürmeniz gerekir. Çünkü bu vakalarda üç hafta içinde ölümle karşılaşabiliyoruz.”

İLK MÜDAHALE NASIL OLMALI?

“Tıbbi müdahaleden önce yavruyu bulan kişi kendi imkanlarıyla ilk müdahaleyi gerçekleştirebilir. Bunun en iyi yolu da yavruların gözlerini, bir pamuk yardımıyla soğutulmuş çay demi kullanarak temizlemektir. Ama sonrasında mutlaka bir veteriner hekim kontrolü olmalı.”

HASTALIKLARLA MÜCADELEDE HANGİ UYGULAMLAR YAPILMALI?

“Karma aşıyla birlikte parazit aşıları çok önemli. İç parazit uygulamasının yanında dış parazit de bir o kadar hayati. Kedi, evde yaşasa dahi bu önlemin alınması lazım Çünkü pireler, kedilerde deri hastalıklarına sebep olarak bağışıklık sistemlerini düşürüyor. Bu da kediyi hastalıklara açık hale getiriyor.”

VE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR…

“Anneleri tarafından terk edilen yavrulara sıkça rastlıyoruz. Bu tip durumlarda da ilk olarak yavrunun beslenmesi konusunda bilinçlenmek önemli. Asla süt kullanmamak gerekiyor. Kediler laktozu sindiremezler çünkü. Bu yaygın bir doğru bilinen yanlışlardandır. Anne sütüne eş değer mamalar kullanılmalı.”

HASTALIKLARLA MÜCADELEDE KISIRLAŞTIRMANIN YERİ NEDİR?

“Kedilerde, hastalıkları önleme noktasında en önemli adım kısırlaştırma. Üreme, kontrol altına alınmadığı için her yıl buna bağlı çok fazla ölüm yaşanıyor. Anne yavruyu reddediyor ya da yavrular beslense de viral hastalıklara yakalanıyorlar. Yapılan bir araştırma bir dişinin tek defada 4 ila 8 arasında yavru doğurduğunu gösteriyor ve eğer 6 aylık bir süreçte, kedilerin yüzde 70’i kısırlaştırılırsa ancak bu şekilde nüfus sabit kalıyor. Hal böyle iken bu konuda duygusal bakmak, bunun kedinin doğasına müdahale olduğunu düşünmek yanlış. Kısırlaştırma işlemi, kediyi pek çok hastalıktan da koruyan bir uygulamadır. O sebeple her kedi sahibinin ve sokak kedileri de dahil, büyük oranda ki bu yüzde 70’e tekabül ediyor, kısırlaştırılması büyük önem arz ediyor.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com