10 yıllık hastalıktan 10 günde kurtuldu!

10 yıldır böbrek yetmezliğinden mustarip olan 41 yaşındaki Ercan Karadeniz, Çanakkale Onsekiz Mart Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde(ÇOMÜ) gerçekleştirilen başarılı bir nakil operasyonunun ardından sağlığına kavuştu. Böbrek fonksiyonları düzelen Karadeniz, naklin 10’uncu günü olan dün ise hastaneden taburcu edildi.

Bigalı 41 yaşındaki Ercan Karadeniz, aileden gelen genetik bir böbrek hastalığı sebebiyle, 10 yıldır düzenli aralıklarla diyaliz makinesine girerek hayatta kalıyordu. 3 yıl önce ise Çanakkale Onsekiz Mart Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne(ÇOMÜ) müracaat eden Karadeniz’e, geçtiğimiz günlerde ise uygun böbrek bulundu.

“Böbrek fonksiyon testi sağlıklı bir insana yaklaştı”

Operasyonu gerçekleştiren Organ Nakli Bölümü Başkanı Doç Dr. Cabir Alan, Karadeniz’in ameliyatıyla ilgili şu ifadelere yer verdi: “Ercan Karadeniz, 10 yıldır böbrek yetmezliği yaşıyordu ve bundan 3 yıl önce bize başvurdu. Bu süre boyunca kendisine birkaç kere böbrek çıkmasına rağmen uygun olmadığı için nakil gerçekleştirilemedi. Yakın zaman önce ise beyin ölümü gerçekleşen hastanın organları ailesi tarafından bağışlandı. Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen listede de Ercan Karadeniz birinci sıradaydı. Böbrek için yaptığımız uygunluk testi de olumlu olunca biz de kendisini ameliyata aldık. Ve gayet başarılı geçen operasyonla da Ercan Bey sağlığına kavuştu. Şu anda böbrek fonksiyon testi de sağlıklı bir insana yaklaşmış durumda.”

“Kana kana su içiyorum”

Ercan Karadeniz de ameliyatın ardından geçirdiği sürecin son derece olumlu olduğunu kaydederek “Hastayken normal bir insan gibi hareket edemiyordum. Haftada 3 gün diyalize girmek çok yorucuydu. Su içemiyordum ve daha pek çok sıkıntı… Ameliyattan sonra kendimi çok daha iyi hissediyorum. Ve kana kana su içiyorum. Su içmeyi çok özlemişim” şeklinde konuştu.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com