15 Temmuz Biga’da da anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla tüm ülkede olduğu gibi Biga’da da anma programı düzenlendi.

Biga Belediyesi’nin haberine göre 15 Temmuz darbe girişiminin 3. yıl dönümünde Biga’da anma programları ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. Program Biga Şehitliği’nde gerçekleşen tören ile başlarken, Alişdede Camii’nde başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere tüm şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu.

Biga Kaymakamlığı, Biga Belediyesi, Gümüşçay Belediyesi ve Karabiga Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Hükümet Meydanı’nda devam etti. Programa, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Bahri Yalçınöz, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Şahin, sivil toplum kuruluşları başkanları, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri ile vatandaşlar katıldı.

Çeşitli belgesel gösterimleriyle başlayan programda vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’daki törende yaptığı konuşmasını meydanda canlı izledi.

Gecede sahne alan Bursa Mehter Takımı ve İbrahim Sadri şiir dinletisi vatandaşlara coşku ve hüzün dolu anlar yaşattı. İbrahim Sadri’nin okuduğu şiirlere ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak eşlik eden vatandaşlar şehitler için okunan Kur’an-ı Kerim tilavetini dinledi. Biga, Gümüşçay ve Karabiga Belediyeleri tarafından vatandaşlara su, dondurma ve lokma ikramı yapılırken, Türk Kızılay Biga Şubesi tarafından soda dağıtıldı. Gece Türkiye’deki 90 bin camide olduğu gibi eş zamanlı olarak saat 00:13’te Biga’da da sela okunması ve ardından şehitler, gaziler ve devletin bekası için yapılan dua ile sona erdi.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com