Güneş çarpmadan önlem almalı…

Temmuz ayının ortalarında, hava sıcaklıklarının 30-35 derece dolaylarında seyrettiği Çanakkale’de gölgelik alanlar ve ağaç altları altın kadar kıymetli oldu. Özellikle öğle vakitlerinde sokakta olan ve dışarıda işlerini halletmek için saatlerce vakit geçiren kentliler güneşten ve aşırı nemden rahatsız olarak ağaç altlarında uzanıyorlar. Bir nebzede olsa güneşin kavurucu sıcaklığından uzaklaşan kentliler kendilerini şanslı sayanlardan…

Uzmanlar özellikle saat 12.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarıda vakit geçiren vatandaşların direk güneş ışığına maruz kalmalarının sakıncalı olacağını belirtirlerken, bol su tüketimi konusunda uyarılar paylaşıyorlar.

Peki, ola ki güneş çarpması yaşıyorsanız nelerden kaçınmalısınız?

Önce yapılmayacaklara bir göz atalım; Hastanın bilinci yerinde değilse su içirilmemelidir. Alkol koklatılmamalıdır. Katı yiyecekler çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kesinlikle verilmemelidir.

Güneş ve yüksek sıcaklığın zararlı etkilerinden vücudumuzu korumak için; Mecbur kalmadıkça güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkılmamalı… Terletmeyen ince, açık renkli ve boy giysiler tercih edilmeli… Mutlaka güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye gibi güneş ışınlarından koruyacak aksesuarlar kullanılmalı… Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucu keremler sürülmeli…Günde en az 2.5-3 litre sıvı tüketilmeli… Sindirimi kolay hafif yiyecekler tercih edilmeli… Fırsat bulundukça duş alınmalı ve uzun-ağır egzersizlerden kaçınılmalı….

Tunahan Ünsal