O Maden Şirketinden İlgililere Davet

Yerel basında ve sosyal medyada bir süredir sıkça yer alan Kazdağları ile ilgili haberler nedeniyle maden çalışması yapan Doğu Biga Madencilik şirketinden yazılı bir açıklama yapıldı.

Kirazlı bölgesinde maden çalışması yürüttüğü ve çalışmalar dolayısıyla ağaç kesimi yaptığı gerekçesiyle bir süredir tepki çeken maden şirketi Doğu Biga Madencilik, yaptığı yazılı açıklamada şeffaflık vurgusu yaptı. Şirket tarafından yapılan açıklamada ormanlık sahadaki ağaç kesimlerinin bitirildiği ve tüm kesimlerin verilen izinler dolayısıyla yapıldığı vurgulanırken, ilgili herkes de faaliyetlerin her aşamasına tanıklık etmeleri için davet edildi.

Şirket tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifaler yer aldı: “Son günlerde medyada yer alan ve gerçeği yansıtmayan bazı haberlerin ardından Şirketimiz tarafından aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:

Öncelikle ifade etmek isteriz ki; Şirketimiz tüm faaliyetlerini başta maden mevzuatı, çevre mevzuatı, orman mevzuatı olmak üzere ilgili tüm mevzuatlara uygun şekilde devam ettirmektedir.

Gelinen aşamada;

  1. İzne konu olan ve madencilik faaliyetlerinin yapılacağı ormanlık sahadaki ağaç kesimi işlemlerinin tamamına yakını bitirilmiş olup, bu işlemlerin tümü verilen izinler kapsamında ve hukuki zeminde gerçekleşmiştir.
  2. Ağaç kesimi tamamlanan alanlarda, madencilik faaliyetinden sonra sahanın rehabilitasyonunda kullanılmak üzere üst toprak sıyırma ve depolama işlemlerine başlanmıştır. Madencilik faaliyetleriyle eşzamanlı olarak sahanın doğaya yeniden kazandırılması sağlanacaktır.
  3. Madencilik sahasındaki tüm faaliyetlerimiz, orman ve çevre izinleri çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Orman izin sınırları dışında hiçbir alanda herhangi bir faaliyetimiz söz konusu değildir.
  4. Tüm faaliyetlerimiz ilgili kamu kurumları tarafından devamlı olarak denetlenmektedir.

Şeffaflık politikamız çerçevesinde, işletme dönemi boyunca, üyeleri arasında ilgili tüm sivil toplum örgütlerinin, yerel/ulusal basın mensuplarının ve Çanakkaleli hemşehrilerimizin de bulunacağı bir komisyonu, madencilik faaliyetlerimizin her aşamasında ilgili mevzuatlara bağlı çalıştığımıza tanıklık etmeye davet ediyoruz.”

Haber Merkezi