Devlet çiftçiye destek mi köstek mi?

Tarlada saatlerce emek harcayan ve karşılığında mahsul üreten çiftçinin sağlık sigortası, ödediği prim karşılığında yapılıyor. Temel geçim kaynağı tarım olan Çanakkale’de binlerce çiftçi devlet sigortasından yararlanamadığı için mağdur olurken, geçim derdinde olan üretici bir taraftan da sağlığını düşünür oldu. CHP İl Genel Meclisi Üyesi ve üretici İsmail Gürses, “En azından tarlada çalışan kadınların sigortaları devlet tarafından karşılanmalıdır” derken, küçük aile işletmelerinin desteklenmesi gerektiğine değindi.

Türkiye’de toplumun büyük bir bölümünü oluşturan çiftçilerin sigortaları Bağ-Kur tarafından sağlanmakta olup, çiftçi yatırdığı prim kadar sağlıktan faydalanmaktadır. Temel geçim kaynaklarından en önemlisi tarım olan Çanakkale’de binlerce çiftçinin sorunlarından birisi de sağlık sigortası oldu. Devlet destekli sağlık sigortasından faydalanamayan çiftçi, zarar ettiğinde tarlasını bırakıp, şehre göç eder hale geldi.

Tarımda zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde, CHP İl Genel Meclisi Üyesi ve üretici İsmail Gürses, gazetemize yapmış olduğu tespitlerde, çiftçinin sigortasının devlet olması gerektiğini vurguladı. Küçük aile işletmelerinin desteklenmesi gerektiğini belirten Gürses, sigortası olan, güvenesi devlet olan çiftçi daha sağlıklı üretim yapar vurgusunda bulundu.

“Pazarda şimdi 1 TL olan domatesi biz 10 TL’ye yiyeceğiz”

CHP İl Genel Meclisi Üyesi ve Üretici İsmail Gürses, “Pazarda satılan ürünlerin fiyatlarının 10 lira olduğunda vatandaş tarafından verilen tepkilerin, ürünlerin fiyatlarının 1 lira olduğunda da verilmesi gerekmektedir. Eğer bugün bu tepkiler verilmezse bugün 1 TL’ye satılan domates yarın yine 10 TL olacaktır.

“Refah seviyesi yüksek çiftçi asla köyden göç etmez”

Tarımın planlı bir şekilde geliştirilmesi, tahribatların giderilmesi ve ihracatın arttırılması gerekmektedir. Bu iki kavram çok karıştırılır, Türkiye’nin ithalata değil, ihracata ihtiyacı vardır. Memlekette küçük aile işletmelerine verilecek destek son derece önemlidir. Tarımda üretimin büyük bir çoğunluğunu küçük aile işletmeleri sağlamaktadır. Aile işletmelerine verilecek destek ile aileler ve yerel üreticiler, tarladan kopup, şehre gelmek istemezler. Refah seviyesi yüksek bir çiftçi asla köyden kente göç etmez.

“En azından kadın çiftçiler devlet tarafından sigortalanmalı”

Küçük aile işletmelerindeki kadınların sigortalarının devlet tarafından ödenmesi gerekmektedir. Devlet çiftçisine, üreticisine sahip çıkmalı ve sağlık gibi temel ihtiyaçlardan olan bir durumun devlet tarafından karşılanması gerekmektedir. Kırsaldaki ailelerin kırsalda tutulması tarımsal üretimi arttıracaktır. Çiftçilerin çocuklarının hastalandıklarında onları tedavi ettirebilecekleri bir sağlık sigortalarının olması gerekmektedir.

“Domatesin maliyeti 1.50 TL, tarladan çıkışı 40 kuruş!”

Önümüzdeki süreçte tarımın daha kötü günler göreceğini düşünmekteyiz. Şu anda domatesin tarladan çıkışı 40 kuruş. Üretici bundan memnun değil… Domatesin maliyeti 1.50 TL. Tarlada satışı 40 kuruş. Üretici şu anda Çanakkale’de domatesten zarar etmektedir. Bugün bu zarara tepki gösterilmezse, çiftçi batar ve vatandaş domatesi tekrar 10 TL gibi bir fiyata yer” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com