Çanakkale ‘Çok’ Açık Cezaevi

Çanakkale Açık Cezaevi, son zamanlarda fazla açık… Neredeyse her gün bir firar haberi geliyor. Firarların bu kadar sık hale gelmesi ve bu konudaki önlemler ise tartışılır!

Ceza miktarının azlığı veya belli bir kısmının kapalı cezaevinde infaz edilmiş olması halinde, iyi halli hükümlünün toplumla yeniden bağ kurması ve üretim faaliyetine katılması için tasarlanmış cezaevi olarak tanımlanan ‘Açık Cezaevi’, Çanakkale’de son günlerde mahkumların firar noktası haline geldi.

Neredeyse her gün bir firar olayının yaşandığı cezaevinde, civarda bulunan vatandaşlar da durumun farkında. Çoğu, “firar, artık burada sıradan bir hadiseye dönüştü” yorumunu yapıyor. Kaldı ki yaşanan ‘mahkum firar’ olaylarının sıklığı da vatandaşı doğrular cinsten… Yetkililer her ne kadar bu konuda bir görüş vermekten ya da açıklama yapmaktan kaçınsalar da, toplum vicdanının beklediği bir açıklamadan çok ‘önlem!’ Her ne sebeple ve her ne ‘tip’ olursa olsun, cezaevinden kaçısın bu kadar sıradan hale geldiği bir şehrin, çok da güvenli olmadığı aşikar.

Esra Çanlı