Hararetli Kapanış

İl Genel Meclisi Temmuz ayı toplantıları, hararetli konuşmalarla sona erdi. Son oturuma, gündem dışı konuşmalarda kentin gündeminde bir süredir yer eden LGBTİ tartışması ve “Eceabat İçkili Yerler Bölgesinin Tespiti’ ile ilgili gündem maddesi damga vurdu.

İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren’in başkanlığında yapılan Temmuz ayı toplantıları hararetli bir kapanış ile sona erdi. Son oturumda gerçekleşen gündem dışı konuşmalarda, kent gündeminde bir süredir yer eden LGBTİ tartışması yeniden gündeme geldi. Çanakkale Belediyesi sosyal medya hesabından Onur Haftası’na destek amaçlı yapılan paylaşım, Başkan Ülgür Gökhan tarafından birkaç gün sonra kaldırılmıştı. Gökhan’ı Ankara’ya davet eden AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada paylaşımı kendisinin kaldırılmasını istediğini belirtmişti.

Temmuz ayı toplantılarının ilk oturumunda ise LGBTİ paylaşımına AK Parti Grubu tarafından tepki gelmiş, CHP Grubu da paylaşımı temel hak ve özgürlükler çerçevesinde savunmuştu.  Son toplantıda ise Turan’ın ricası üzerine kaldırılan destek mesajı, yeniden gündeme geldi.

“BELEDİYENİN HASSASİYETİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz, 26 yıl önce 5 Temmuz’da, Erzincan’da katledilen 33 sivil vatandaşı rahmetle anarak konuşmasına başladı. Korkmaz, “Onur Haftası paylaşımına ilçe belediye başkanlarımız ve il genel meclisi üyelerimiz ile birlikte tepki göstermiştik. AK Parti Grup Başkanvekilimiz Sayın Bülent Turan’ı belediye başkanı ziyaretinden sonra bu paylaşımı kaldırdılar. Vatandaşların tepkisi karşısında belediyenin göstermiş olduğu hassasiyet için AK Parti grubu olarak teşekkür ediyoruz.”

MHP Grup Başkanvekili Enver Koç da kısa bir konuşma yaparak Erzincan’da katledilen 33 vatandaşı rahmetle anarken, katledenleri de şiddetle kınadı.

“LGBTİ KONUSU BELEDİYEYİ DE AŞTI”

CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan da katliamı kınayarak sözlerine başlarken, LGBTİ paylaşımı konusunda şu ifadelere yer verdi: “Bir önceki tartışmada değindiğim gibi maalesef gündelik siyasetin temel hak ve özgürlükler ile ilgili bir takım görüşmelerin, meramların hatta yer tespitleri gibi son derece rutin konularda bile şehitler ve şehitlikler üzerinden anti tez yaratılması, ne yazık ki bir uslüp sorunu haline geldi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin temek hak ve özgürlükler ile ilgili mücadelesi ve yaratılan argümanlar bellidir. Bu konudaki duruşu da bellidir. Ulusal medyada bir linç kültürü yaratacak şekilde, belediyeyi de aşıp LGBTİ bireyler üzerinden şehitlere karşı bir algı yaratılmaya çalışıldı. Ne yazık ki yanlış üsluplardan dolayı bir çizgiye girdiği için özellikle de dezavantajlı grupların daha fazla ayrımcılığa uğramaması için bu paylaşım geri çekilmiş olabilir. Siyasi parti olarak da kamu kurumları olarak da temel hak ve özgürlükler ile ilgili nefret söylemlerinin azaltılması ve yok edilmesi, toplumsal bir hedeftir. Bu hedefte herhangi bir değişiklik yoktur.”

2017’DEN BERİ GÜNDEMDEKİ KONU NİHAYET SONUCA ULAŞTI

30 Kadım 2017’den beri İl Genel Meclisi’nin gündemine gelen, ‘Eceabat İçkili Yerler Bölgesinin Tespiti’ ile ilgili rapor görüşülerek oylandı. Plan ve Bütçe, İmar ve Bayındırlık Turizm ile Milli Parklar Komisyonu’nun yerinde incelemeleri sonucu oluşturulan rapor gündeme gelirken, komisyonlar tarafından Kilitbahir, Alçıtepe, Seddülbahir köylerinin yol güzergahının Kilitbahir Namazgah Tabyalarından başlamak üzere içkili yerler bölgesinden çıkarılması ile ilgili talebin reddine karar verildi. Komisyonlardaki AK Parti’li ve MHP’li üyeler ret oyu vererek çıkartılmasından yana olduklarını belirtirken, CHP’li üyeler ise kabul oyu verdi.

Raporun meclise gelmesiyle, AK Parti’li ve MHP’li üyeler, şehitlikler bölgesi olması nedeniyle yol güzergahının içkili yerler bölgesinden çıkartılmasını talep ederken, CHP’li üyeler araştırdıkları ve dinledikleri bölge halkının istekleri doğrultusunda hareket etti.

Oylama sonucu 14 AK Parti, 2 MHP oyuna karşılık, CHP Grubu’nun 17 oyu ile ilgili bölgenin içkili yerler bölgesinde kalmasına karar verildi.

Eylem Gözeldere