Bit Pazarı Fark Atıyor

Piyasalarda beklenen rahatlamanın bir türlü gelmemesi, özellikle giyim ve ev dekorasyon ürünlerinde halkın tercihini farklı alanlara kanalize etti. Yaklaşık 2 yıldır kapalı pazar yerinin hemen arkasında kurulan Bit Pazarı da, Çanakkalelinin alternatif alışveriş duraklarından biri haline geldi. Hayat pahalılığının geldiği son noktada, pazarda 50 TL olan bir giysi, Bit Pazarı’nda 10 TL olunca bu ‘fark atan’ rakamların, insanların tercihlerini böylesine keskin şekilde değiştirmesi de normal olsa gerek…

Kapalı Pazar Yeri’ne kurulan cuma, salı ve pazar pazarları halkın alışveriş ihtiyacını karşılamada şüphesiz en önemli yerler… Fakat yaz mevsiminde yaşanması gereken bolluk, tezgahları tam anlamıyla yansımayınca vatandaşın yönelimi de değişiyor.

Fiyatlar piyasanın çok altında

Mutfak alışverişini pazardan yapan vatandaş, giyim reyonlarına ve ev aksesuarlarına bakmak için ise doğrudan Bit Pazarı’na yöneliyor. Özellikle antika eşyalar, mutfak araç gereçleri, ev süsleri gibi pek çok alanda piyasa fiyatının altında satılan ürünler vatandaşın da hem ilgisi hem de cüzdanını cezbediyor.

Kafaları karıştıran soru

Yaklaşık iki yıldır hizmet veren Bit Pazarı’nda en öne çıkan ise fiyatlar elbet ucuz ama ürünler ne kadar hijyenik sorusu oluyor. Ayakkabılar, bazı sağlık ve kişisel bakım malzemeleri gibi titizlikle seçilmesi gereken ürünler uluorta, güneşin altında açılan tozlu tezgahlarda satışa çıkarılınca, vatandaşın kafası karışıyor.

Esra Çanlı