Başarılı Öğrencilerden Bilime Yolculuk

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi “Sihirli Dünyalara Açılan Kapılar ve Bilime Yolculuk” Yaz Bilim Kampı – 2019  TÜBİTAK projesi II. Dönem Soma ilçesi öğrencileri (Maden kazasında birinci dereceden yakınını kaybeden öğrenciler), Bozcaada, Çan, YİBO Akçakoyun, Yenice, Gökçeada, Gelibolu ilçelerinde öğrenim gören öğrencilerin katılımıyla devam ediyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi girişimi, Çanakkale Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Özel Koleji, Manisa Soma Kaymakamlığı ve Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri (Soma madeninde çalışan ve maden kazasında yitirdiğimiz kişilerin çocukları) ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu, İstanbul Darüşşafaka Eğitim Kurumu, Genelkurmay Personel Dairesi Başkanlığı işbirliğine dayalı olarak  gerçekleştirilen Eğitim Fakültesi Öğr. Gör. Arzu Bayındır tarafından hazırlanan, Ortaokul 6.sınıfa devam eden, Haziran 2019 tarihi itibariyle 7. sınıfa geçmiş, akademik başarıları yüksek 12 yaş çocukların çalışma grubu olarak hedeflendiği Yaz Bilim Kampı projesi, “Sihirli Dünyalara Açılan Kapılar ve Bilime Yolculuk” sloganıyla büyük yankı buluyor.

Katılımcı öğrencilerin fen ve sosyal bilimler alanlarına yönelik; popüler bilimle tanışmalarını, yaşamla içiçeliğini tanımalarını, bilimin her yerde ve eğlenceli bir alan olduğu gerçeği ile bilimsel farkındalıklarını sağlayarak bilimin yaşamımız üzerine etkilerini ve bilimin yaşamımızı nasıl doğru yönlendirdiğini sezdirebilmenin amaçlandığı kampta alanlarında uzman, benzer projelerde çok fazla deneyimi olan özellikle farklı üniversitelerden öğretim elemanlarının katılımıyla etkinliklerine devam ediyor.

“UYGULAMALI ÖĞRENME ETKİNLİKLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR”

Öğrencilere; bilişsel, duyuşsal ve psikomotor gelişimlerine uygun olarak farklı disiplin alanlarına yönelik hazırlanan etkinliklerle tanışmaları sağlanarak; bilimin her yerde ve eğlenceli bir alan olduğu verilmeye çalışıldığı kamp etkinlikleri ana merkezi, Çanakkale Özel Kolej Yerleşkesinde olup, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi, Çanakkale ilinin doğal ve kültürel kaynaklı eğitim ortamları eğitsel amaçlı kullanılarak öğrencilerde farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Dr. Öğr. Üyesi Veysel Tolun tarafından gerçekleştirilen “Mitoloji ve Truva’ya Yolculuk” teması ile popüler bilim çalışmaları ve Müzelerin eğitim amaçlı kullanılması uygulamalı kalıcı öğrenme etkinlikleri ile büyük ilgi görüyor.

Troya Müzesi, arkeolojik kazı alanları birer eğitim ortamı olarak kullanılarak Müze Müdürlüğü işbirliği ile gözlem, sorgulama, problem çözme ve yaparak yaşayarak öğrenmeye dayalı bir çalışma gerçekleşiyor.

“HAYAL ETTİKLERİNİ TASARLADILAR”

1 Temmuz 2019 Pazartesi günü başlayan II. Dönem etkinliklerinde; Gökbilim Atölyesi; “Gökyüzü, Gezegenler ve Ay; Büyülü Bir Masal” etkinliğinde Prof.Dr.Osman Demircan ve Prof.Dr. Faruk Soydugan ile Ulupınar Gözlemevi’nde güneş saatinde zamanı hesapladılar. “Evrenin Gezegenleri; Komşu Gezegenlerden Ötegezegenlere”, “Uzaya Yolculuk; Astreoidler, galaksiler, gezegenler”, “Fotonlardan Yıldızlara Yıldızların Yaşamı” ve “Teleskopla Gözlem  etkinliklerinde uygulamalı, workshop ve interaktif  ve popüler bilim çalışmalarında bulundular. Prof.Dr. Hanife Genç ile Bilimin Doğası ve Kelebeklerin Dünyası, Prof.Dr. Abdullah Soykan ile  Doğa ve Aynalar; Anıt Ağaçlar, Endemik Bitkiler temasında özellikle aynaların doğa ile dansı katılımcı öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. Dr.Öğr. Üyesi Tuncay Özdemir ile Gök Atlası ve Coğrafi Tanıma Sistemleri GPS ve Dron Çalışmaları, Doç.Dr. Muzaffer Özdemir ile Roket Yapımı  ve  Roket Boşlukta Düşün, Kodla, Kodladıklarına Hayat Ver (Mbot ve Grafiksel programlama ara yüzleri ile robotik kodlama deneyimleri), Prof.Dr. Ali İşmen ile Sudaki Canlılara Dokunuyorum; Akvaryum Avuçlarımın İçinde, Öğr.Gör. Pınar İşmen ile  Deniz Canlıları Müzede; Ara- Bul Oyunu, Dr. Öğretim Üyesi Umut Eroğlu  ile Genç Enerji Programı ile Bilime Yolculuk, Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilir Geleceğe Doğru, (Yeraltı kaynaklarımızın kullanımı, jeotermal Enerji)ve Başarılı Bir Girişimcilik Öyküsü; inovasyon, markalaşmak,  tasarım  ve  kalite. Girişimcilik; Hayallerim, Tasarladıklarım  ve Ben” etkinliği uygulama çalışmalarında farklı bakış açıları ile hayal ettiklerini tasarladılar.

Etkinlik çalışmaları büyük bir heyecan ve coşkuyla devam ediyor. Proje II. Dönemi 6 Temmuz 2019 Cumartesi günü sertifika töreni ile sonlanarak, 8 Temmuz 2019 III. Dönem katılımcı öğrencilerini kamp programına dahil edecek.

 Haber Merkezi