Gerilimle Beslenen Tehlikeli Bir Tür – SBGH A.Ş.

Hain! Hain! Hain! Hain!

Tunç    : O ne lan?
Erdem : Amca röportaj veriyo.
Tunç    : Yuhh! Kafeye köpek girdi sandım.
Erdem : Ahaha. Görmesem ben de öyle sanardım. Kelime resmen evrim geçirdi. Kabuğunu kırıp çıktı. Hain artık başka bir ses. Bu çıkan ses yazarken h-a-i-n olarak yazdığımız şeyle aynı şey değil.
Tunç    : Siyaset, günlük hayatımızın “çok fazla içinde”.
Erdem : Ülkede siyasi bir malzemeye dönmeyecek herhangi bir şey yok bence.
Tunç    : Ahahhaa. Bir şey!
Erdem : Evet evet. Ayranın siyasi referans olduğu bir dönem vardı oğlum.
Tunç    : Ayran adına üzüldüm!

Bir süre sessizce oturduk. Röportaj veren amcanın başı iyiden iyiye kalabalıklaşmıştı. Sesler iyice yükselmiş, deyim yerindeyse, kalabalık tarafından gürültü ile istismar ediliyordum.

Erdem : Ne dediklerini anlıyor musun?
Tunç    : Bazen.

Kalabalığa kulak kabarttık. “Şimdi yeğenim! Bak. Bak. Bak. Şimdi. Gençler bilmez! Zamanında çok zulüm gördük! Şimdiki gençlerde ahlak kalmamış, büyüğe saygı, töre bitti.”

Tunç    : Amcanın kafasında saf kalan bir düşünce yok sanırım. Hepsi iç içe girmiş.
Erdem : Mesela o amca bunu duysa “Halkı beğenmiyorsunuz” falan der.
Tunç    : Sorma ya! “Halkı beğenmiyorsun” dese yine anlarım. Beni bir grubun içine sokmaya çalışır hemen. Beni bilirsin grupları hiç sevmem.
Erdem : Bilmem mi! Üniversitenin ilk senesinde The Doors mu dinliyorsun diyen birini Jim Morrison dinliyorum diye düzeltmiştin.

Sokak röportajını dinlemeye devam ettik. Bir yandan söylenenleri dinlemeye çalışıyordum bir yandan düşünüyordum. “Gerilimle beslenen tehlikeli bir tür” diye düşündüm. “Ekolojiyi tahrip eden bir tür” diye düşündüm.

Erdem : Değerli olan her şeyi tekellerine almaları ne kötü.
Tunç    : Nasıl yani?
Erdem : Olum baksana dayı sürekli şehitlerden bahsediyor, ahlaktan bahsediyor ama son kelimeyi söyleyip sustuğunda anlayabiliyoruz ki şehitlere ve ahlaka onun kadar kimse zarar veremiyor. Kendine ait olsun istiyor. Kendi grubuna ait olsun istiyor. Değerli olanın değerini gerçekten bilen insanlarla bir taraf belirlemiyor kendine. Kendi gibi insanlarla değerli olanın değerli kaldığını düşünüyor.
Tunç    : Tehlikeli bir tür.