Çanakkale Kızılay’ı bağışta İlk 30’da

Geçtiğimiz Ramazan ayında ülke genelinde Kızılay Şube Temsilciliklerine yapılan bağış kategorilerinde, Çanakkale Kızılay’ı oldukça üst sıralarda yer aldı. Kızılay’ın Çanakkale Şubesi’nin Yeni Başkanı Ergin Sezen, GÜNDEM’e yaptığı değerlendirmede, “Koli tutarına göre yapılan il sıralamasında, Çanakkale şubemiz 28 bin 559 TL’lik bağış ile ilk 30 il içine girmiştir. Gelen koliler ile de Ramazan ayı içerisinde şehrimizin pek çok ilçesi ve köyüne yardımda bulunduk. Talebin böyle yoğun olması bizleri mutlu etti” şeklinde konuştu.

GÜNDEM Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Çanakkale Kızılay Şube Başkanı Ergin Sezen, şubedeki bağış oranlarıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Sezen, göreve geldiğinden bu yana Kızılay’ın faaliyetlerinin kesintisiz şekilde devam ettiğini ve özellikle kan bağışı ve gıda yardımı hususunda şehirdeki bilinçlenmenin de arttığını söyledi.

“Sosyal medyadaki kampanyalar oldukça olumlu”

Sezen, “Belirli günlerde Kızılay Tırı, şehrin bazı noktalarında bağış topluyor. Kan bağışı ve yoğun olarak ilik bağışı şeklinde… Çanakkale Halkının da son günlerde bu yöndeki farkındalığı arttığı için güzel bir ilgi oluyor. Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan örgütlenmelerle insanların grup halinde bağışlarda bulunması güzel. Bu konuda Kan Merkezi’miz de oldukça sıkı çalışıyor” şeklinde konuştu.

“Herkese eşitiz”

Ergin Sezen, sözlerine ‘bilinen’ bir yanlışı düzelterek şöyle devam etti: “Kızılay, hiçbir zaman bir kişi için böyle bir kampanya başlatmaz. Bu bilinen bir yanlıştır. Kişiler örgütlenir ve bağış gerçekleşir. Bunun dışında Kızılay’ın herhangi birine ilik bulmak için bir girişimi olamaz. Çünkü bu bir kişiyle sınırlı, bir kişiye özel olarak yapılmaz. Biz herkese eşitiz. Fakat bu tip kampanyalar bağış sayısını ve haliyle eşleşme ihtimali şansını da arttırdığı için olumlu. Herhangi bir eşleşme olduğunda ise belirli kriterlere göre yapılan prosedür uygulanır.”

“Ülke genelinde ilk 30’da yer aldık”

Öte yandan Ergin Sezen, geçtiğimiz aylardaki Ramazan ayı sonu itibariyle toplanan bağış oranlarına da değindi. Sezen, “Ülke genelindeki Kızılay Şube ve Temsilcilikler içerisindeki Ramazan Kolisi Bağışlarına göre 147 şube içinde Çanakkale Kızılay’ olarak 535 koli ve 24 bin 833 TL tutar ile 40’ıncı olduk. Bu, şehrin potansiyeline göre güzel bir rakam. Bununla birlikte koli tutarına göre yapılan il sıralamasında ise 28 bin 559 TL’lik bağış ile ilk 30 il arasına girerek 26’ıncı olduk. Ve maddi durumu yetersiz aileleri tespit ederek, özellikle şehrin köylerine gıda kolisi yardımında bulunduk. Bu yoğun talep de insanların bu yönde bilinçlendiğinin göstergesidir. Umarım ilerleyen zamanlarda bu bağışlar daha da artacak” dedi.

Esra Çanlı