“Onlar izin verdi, biz ihbar ettik, cevap yok!”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, son günlerde öğretmenevinde sıklıkla düzenlenen kermesler için Valiliği işaret etti. Gökhan, şehir dışından gelerek orada stant açıp yiyecek satanların yerli esnafı zarara uğrattıklarını, üstelik koşulların da sağlık için hijyenik olmadığını belirterek “Valilik izin verdi. Biz Tarım İl Müdürlüğü’ne şikayet ettik. Fakat hala gelip ilgilenen kimse olmadı” şeklinde konuştu.

Son dönemlerde Demircioğlu Caddesi’ndeki öğretmenevinde artan kermesler yerli esnafın tepkisine neden oluyor. Şehir dışından gelerek, bahçe içinde ‘yöresel lezzetler’ adı altında stant açan ve açıkta köfte, kebap, lokma gibi yiyecekler satan kişiler, esnafın satışlarını da olumsuz yönde etkiliyor.

“Pazarcıyı denetleyenler öğretmenevine ses çıkarmıyor”

Çok defa gündeme gelen bu konuyla ilgili Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da açıklama yaptı. Temmuz ayı meclis oturumunda konuşan Başkan Gökhan, daha evvel bu tip grupların ‘polis şehit aileleri adına yardım toplanacağını’ belirterek halk bahçesine de stant açtıklarını fakat kısa sürede işin çığırdan çıktığını ifade ederek şöyle dedi: “Şimdilerde de öğretmenevindeler. Sokakta olsa kaldıralım ama oraya belediye olarak giremeyiz. Biz de bu konunun asıl muhatabı olan Gıda tarım müdürlüğüne ihbarda bulunduk. O kadar yiyecek açıkta nasıl satılıyor? İhbar ettik, cevap da gelmedi. Valilik izin vermiş zaten. Burada bir numaralı sorumlular Valilik ile Gıda Tarım Müdürlüğü’dür. Pazarda esnafı sürekli denetleyenler buradakilere ses çıkarmıyor.”

“Belediye olarak görevimizi yaptık”

“Bunun dışında Ticaret Müdürlüğü’ne de başvurduk. Onlar da geldiler, etiket yok diye 800 lira ceza kestiler. Biz belediye olarak görevimizi yaptık. Dışarıdaki afişleri de kaldırttık ama içeriye giremiyoruz. Giremediğimiz yere de gerekli şikayeti yaptık. Takdir Çanakkale halkınındır…”

Esra Çanlı