İmar Barışı’nda fırsatçılara geçit yok!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan imar barışı düzenlemesiyle herhangi bir yapı kaydı bulunmayan ya da ruhsata aykırı yapılarda ikamet eden vatandaşların mağduriyeti, tapu benzeri bir belge olan ‘Yapı Kayıt Belgesi’ ile gideriliyor. Çanakkale’de de bu kapsamda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 38 bin 115 belge düzenlenerek 137.965.588,33 TL gelir elde edildi. İl Müdürü Ömer Bolat ise İmar Barışı’nı fırsat bilerek, üzerlerinde herhangi bir yapı bulunmamasına rağmen ‘yapı kayıt belgesi’ alan kişilere dikkat çekerek “Fakat fırsatçılar yakayı ele verdi. Söz konusu kişilerin aldıkları belgeleri iptal ederek yasal işlemlere ivedilikle başladık” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ‘İmar Barışı’ ile imar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek yapı kayıt belgesiyle, vatandaşların mağduriyeti gideriliyor. Son başvuru tarihi 15 Haziran 2019 tarihi itibariyle dolan İmar Barışı, Çanakkale’de de İl Müdürlüğü tarafından sorunsuz şekilde yönetildi.

Başvuruların sona ermesiyle ilgili konu hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat da, Çanakkale’deki İmar Barışı ile ilgili net rakamlara yer verdi.

739 yapıya inceleme başlatıldı

Özellikle İmar Barışını istismar edenler karşısında etkin bir mücadele verdiklerinin altını çizen Bolat, şöyle konuştu: “İmar Barışı suistimalini engellemek amacıyla periyodik süreçler içerisinde denetimler yaparak izinsiz yapıları takibe aldık. Söz konusu denetimler sonucunda günümüze kadar ilimiz genelinde 170 kişinin yapı kayıt belgesi iptal edildi. İptaller neticesinde Cumhuriyet Başsavcılığına 290 kaçak yapı hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Toplamda ise ‘İmar Barışını istismar ettiği iddia edilen 739 adet yapıya’ ilişkin inceleme ve tespitlerimiz devam ediyor.”

Fırsatçılar yakayı ele verdi!

Müdür Bolat, bununla birlikte İmar Barışını fırsat bilen kişilere de değindi. Bazı fırsatçıların olmayan yapılara bile yapı kayıt belgesi aldıklarını söyleyen Bolat “Hazineye ait arazide konutu olduğunu beyan ederek yapı kayıt belgesi almış kişiler arazinin satışı için Milli Emlak Müdürlükleri’ne başvuruda bile bulunmuşlar. Bunun gereği olarak ise söz konusu kişilerin aldıkları belgeleri iptal edilerek yasal işlemlere ivedilikle başladık” şeklinde konuştu.

“Elde edilen gelir şehrin imarı için kullanılacak”

Bolat, sözlerini İmar Barışı’yla ilgili şu rakamlara yer vererek noktaladı: “15 Haziran 2019 tarihinde sona eren İmar Barışı kapsamında ilimiz genelinde şu an itibariyle 38 bin 115 adet belge düzenlenmiş olup 137.965.588,33 TL de gelir elde edilmiştir. Elde edilen bu gelir ise genel bütçeye aktarılarak şehirlerimizin yeniden imarı için kullanılacak.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com