Troya Yılın Müzesi olmaya aday

Troya Müzesi’nin Yılın Müzesi ödülü adaylığı başvurusu hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleşti. Vali Orhan Tavlı başkanlığında gerçekleşen toplantı ile ilgili, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bir paylaşımda bulundu.

Avrupa’da bu sene yılın müzesi ödülü sahibini bulacak. Troya Müzesi’de yılın müzesi olmaya aday… İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konuyla ilgili paylaşımda bulundu. Yapılan paylaşımda, “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü Troya Müzesi’ne çok yakışacak. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılış gerçekleştirilen Troya Müzesi, Avrupa Yılın Müzesi Ödülü 2020 yılı adayı oldu.

5 bin yıllık tarihe ev sahipliği yapan, doğu ve batıyı Çanakkale’de buluşturarak Troya ve Çanakkale’yi dünyaya tanıtan dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden birisi olan Troya Müzesi, Avrupa Konseyi desteğinde faaliyet gösteren EMF tarafından her sene kamusal kalitesi yüksek olarak değerlendirilen müzelere verilen EMYA 2020 yılı adaylığına, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce uygun görüldü.

Troya Müzesi’nin Yılın Müzesi ödülü adaylığı başvurusu hakkında bilgilendirme toplantısı Vali Orhan Tavlı başkanlığında gerçekleşti. Gerçekleşen toplantıya, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Vekili Abdullah Köklü, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Çağman Esirgemez, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mevlüt Özyanık, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, Troya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan, Turizmciler Mustafa Kansu ve Kemal Pazarbaşı ve müze personeli katıldı.

Vali Orhan Tavlı, adaylık başvurusu hakkında Müze Müdürü Ali Atmaca’dan bilgi aldı.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com