Sağlık ordusuna 117 yeni nefer

Üniversite eğitim programları arasında en uzun, en uğraş verilen, insanla en iç içe bölümü olan Tıp Fakültesi’nin mezunları Çanakkale’yi gururlandırdılar. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 7. Döneminde 117 doktor ÇOMÜ’den mezun oldu. Altı yıl önce bir öğrenci olarak başladıkları eğitim maratonunu yıllar sonra doktor olarak tamamlayan mezunlar törenle uğurlandılar.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunları dün İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle uğurlandılar. İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde saat 10.00’da düzenlenen törende 117 doktor mezun oldu. Düzenlenen törene Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu, Belediye Başkanvekili Kanber Koç, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Ufuk Tali, ÇOMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Demir, akademisyenler, aileler ve öğrenciler katıldı. ÇOMÜ, Tıp Fakültesi mezunlarını törenle uğurlarken, İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı’nın düzenlenen etkinliğe katılmaması dikkat çekti.

Saat 10.00’da başlayan tören Eğitim Fakültesi Müzik Anabilim Dalı öğrencilerinin sunumu ile açılırken daha sonrasında Dekan Prof. Dr. Tamer Demir’in kürsü konuşması ile devam etti. Demir, yapmış olduğu konuşmasında, Üniversite Hastanesi’ndeki eksikliklerden, TUS sınavının etkin bir şekilde yapılamamasına kadar birçok farklı konuya değindi.

“Toplu düğün törenimize hoş geldiniz”

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Demir, “Mezuniyet Töreni dedim ama bir başka deyişle, başka manada, anlamda, toplu düğün törenimize hoş geldiniz. Düğün diyorum çünkü altı sene önce beyaz önlüklerinizin giydirildiği gün aslında hekimlik mesleğinizle sizi nişanladık. Bugün ise toplu düğününüzün merasimidir bu. Hekimlik mesleğiniz ise sizin evliliğinizdir.

“Öğrenciden soyutlanmış bir hastane düşünülemez”

Hem mezuniyet sonrası hem mezuniyet öncesi üniversitemizin uygulama alanı hastanemizdir. Öğretim üyelerimiz maddi ve manevi açıdan desteklenmeli ve motive edilmelidirler. En az hasta memnuniyeti kadar öğrenci memnuniyeti de gözetilmelidir. Fakülte ve hastane öğrenciler içindir. Asıl olan eğitimdir dolayısıyla öğrencidir. Öğrenciden soyutlanmış bir hastane düşünülemez. Güncel tedavilerin uygulanmasında gerek duyulan teçhizat desteklenmelidir.

“855 öğrenci ile yola devam ediyoruz”

Çanakkale Onsekiz Mart Tıp Fakültesi her geçen gün daha iyiye yol almaktadır. 133 öğretim görevlisi, 162 araştırma görevlisi, 885 öğrenciye ve 1 milyonun üzerinde hasta profiline hizmet veren bir kurumdur bu hastane…

“Öğretim üyelerinin hakları iyileştirilmelidir”

Öğretim üyelerinin sayısı arttırılmalı, özlük hakları iyileştirilmeli, tüm öğretim üyeleri eğitici kurs programlarına alınmalı, bu eğitim zorunlu hale getirilmelidir.

“TUS eğitimi destekler nitelikte değildir”

İyi hekim olmadan iyi bir uzman olmanız mümkün değildir. Olursanız, temelsiz bir bina gibi olursunuz. TUS ne yazık ki hekimlerin eğitim ve öğrenimini destekler nitelikte değildir. Sorular yaşam pratiğinden uzaktır. TUS soruları tamamen elemeye yönelik yapılmaktadır. Tıp eğitimine ayrılacak vakit dershanelere ve sorulara ayrılır. Öğrencinin temel bilgileri öğrenmesine mani olma durumu vardır. Sağlık Bakanlığı’na çağrımız, soruların amaç ve öğrenme hedeflerine göre hazırlanmasıdır” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com