Hububat sektörü analiz edildi

Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi, Toprak Mahsulleri Ofisi Bandırma Şube Müdürlüğü, Çanakkale Ziraat Odası, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası ve Biga Ticaret Borsası işbirliği ile Çanakkale Ticaret Borsası Konferans Salonunda hububat sezonu öncesinde sorunların ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü “Hububat Sektörel Analiz Toplantısı” düzenlendi.

Çanakkale Ticaret Borsası’nın haberine göre hububat sektörünün paydaşlarını bir araya getiren toplantıya Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fatih Kahrıman ve Öğretim Üyesi Prof.Dr. Harun Baytekin, TMO Bandırma Şube Müdür Yrd. Dursun Esen ve Alım Muhafaza Şefi Ayşe Aysel Güç, TMO Gelibolu Ajans Amiri Fazlı Avcı, Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Ahmet Güler, TKDK İl Koordinatörü Hasan İskender, Halkbankası Çanakkale Şube Müdürü Vahdettin Madyan, Ziraat Bankası Çanakkale Şube Müdürü Mehmet Çimen, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Ticaret Borsası Meclis Üyeleri ve Ticaret Borsası hububat sektöründe yer alan kurul üyeleri, katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verileri hakkında bilgi verdi. Ticaret Borsası olarak hububat sektörüne yönelik yapılmış olunan çalışmalardan ayrıntılı bir şekilde bahseden Üzen, Borsanın sektör ile ilgili takip ettiği projelerden birinin Lisanslı Depoculuk olduğunu belirtti. Borsada, zeytin ve zeytinyağı gibi buğday gibi lisanslı depoculuğa uygun ürünler işlem gördüğünü belirten Başkan Üzen, Ürün İhtisas Borsacılığı hakkında da bilgiler verdi.

Başkan Üzen’in ardından, Borsa Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya ve Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ da birer konuşma yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, TMO Bandırma Şube Müdür Yrd. Dursun Esen ve Alım Muhafaza Şefi Ayşe Aysel Güç, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Baytekin’den oluşan konuşmacılarla panele geçildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim Ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel sunumuna geçmeden önce Tarım ve Orman Bakanlığının Süne İle ilgili kamu spotunu katılımcılara sundu.

Şube Müdürü Egesel kamu spotunun ardından Çanakkale İli Buğday-Hububat Üretimi Süne Mücadele Uygulamaları ile ilgili gerçekleştirdiği sunumda; Yıllara göre buğday ekim alanları, rekolteler, konukçular, İl Müdürlüğü ile olarak gerçekleştirdiği süne mücadelelerindeki; kışlak sürveyler ( sonbahar – ilkbahar ), program tespiti ve eğitimler, kıymetlendirme sürveyleri, yumurta parazit sürveyleri, nimf sürveyleri ve kimyasal mücadele hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Ayrıca Şube Müdürü Egesel; Çanakkale İli Süne Mücadelesi Yapılan Alanlar, 2018 yılı demonstrasyon sonuçları, buğday çeşitleri ve özellikleri, Kumkale buğday çeşit verim demonstrasyonu katılımcılara sundu.

TMO Bandırma Şube Müdür Yrd. Dursun Esen ve Alım Muhafaza Şefi Ayşe Aysel Güç TMO Alım Politikaları ile ilgili bir sunum gerçekleştirdiler.

TMO Yetkilileri gerçekleştirilen sunumda,2019 Dönemi hububat alım şartları,, 2019/2020 Hububat/Bakliyat alım fiyatları, alım esasları, ekmeklik buğday çeşitleri, alım noktaları, TMO alımları, ELÜS alımları ve Lisanslı Depoculuk ile ilgili destek ve teşvikler konularında detaylı bilgi verdiler.

ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Harun Baytekin, Buğday Üretimi, Hububat Üretimi, buğday, un,arpa,mısır,çeltik ithalatı ve ihracatı, yılara göre hububat fiyatları, yıllara göre gübre fiyatları, yıllara göre maliyet girdi fiyatları, desteklemeler ve ithalat politikaları hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Baytekin sunumunun sonunda ise neler yapılabilir konusunda görüşlerini şu şekilde bildirdi: İthalat’ta üreticiyi koruyacak tedbirler alınmalıdır, Gübre, mazot, ilaç, tohumda sübvansiyon uygulanmalıdır, Alım ve desteklemeler ekim öncesinde açıklanmalıdır, Gıda ve yem rekabeti gıda lehine çevrilmelidir, Küçük üreticiler desteklenmelidir, Hasat, harman ve depo kayıplarının önlenmesi için tedbirler alınmalıdır.

Konuşmaların ve sunumların ardından hububat sektör kurulu üyeleri, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Fakültesi ve TMO yetkililerine yönelttikleri soruların cevaplandırılması ile son buldu.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com