Beklenen kanun onaylandı

Uzun zamandır konuşulan, Askerlik Kanunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak, Resmi Gazete’de yayınlandı. Milyonları ilgilendiren kanun, askerlik süresinin kısaldığını müjdeledi. Kanunun yayınlaması ile birlikte, binlerce askerde terhis olacak.

Türkiye’nin uzun zamandır gündeminde olan Askerlik Kanunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından geçerek, Resmi Gazete’de yayınlandı. Kanuna göre askerlik süresi kısaldı. Askerlik süresi erbaş ve erler için 6 ay olurken, yedek subay ve yedek astsubaylar için ise 12 ay olarak belirlendi.

Yeni askerlik sisteminde dikkat çeken noktalardan birisi Yedek Astsubaylık oldu. Yedek astsubay aday adayları, yükseköğretim kurumlarından mezun olmak kaydı ile seçilecek. Askerlik yeni kanuna göre, er, erbaş, yedek astsubay ve yedek subaylık olarak yapılacak.

6 ay askerliğini yapan vatandaşlar, isterlerse Milli Savunma Bakanlığı’nın belirlediği sayı ölçüsünde askerliklerine 6 ay daha devam edebilecekler. Toplamda 12 ay olan askerlikleri 12. Ayda son bulacak. İkinci altı aylık bölümde asgari ücretten az olmamak kaydı ile askerliğe devam eden vatandaşlara maaş ödenecek.

Bedelli askerlik ise 15 günden bir aya uzadı. Bedelli askerlik sabit hale gelirken, belirlenen rakamı ödeyen vatandaşlar bir ay askerlik yaparak, askerlik hususunu tamamlamış olacaklar.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com