Ezine peynirini Ezine peyniri yapan özellikler…

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, son günlerde sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanarak dikkatleri üzerine çekti. Müdürlük geçtiğimiz günlerde Çanakkale’nin değerlerinden birisi olan peynir helvasının tarihçesi hakkında bir bilgilendirmede bulunarak, fazla kişi tarafından okunmuştu. Şimdi ise müdürlük, Çanakkale’nin gurur olan Ezine peyniri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Ezine peyniri nasıl üretilir?

Müdürlük tarafından yapılan açıklamada, “Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretimi yapılan adını üretildiği yerden alan Ezine peyniri, tam yağlı beyaz peynir türüdür. Ezine peynirini normal peynirden ayıran özelliği sütünün farklı olmasından kaynaklanır. Trakya’nın havasından ve suyundan etkilenen otları yiyen koyun, keçi ve ineklerin sütünden elde edilen efsanevi tat; keçi, koyun ve inek sütü karıştırılarak oluşur.

Ezine peyniri, 5 Ağustos 2016 tarihinde resmi tescilli bölgesi olarak Kaz Dağları’nın kuzey ve batı bölümlerinde kalan Çanakkale ilimizin Ezine, Ayvacık, Bayramiç gibi ilçeleri ve bazı köyleri belirlenmiştir. Bu gölgenin doğal bitki örtüsü ve su kaynaklarını kullanan koyun, keçi ve ineklerden alınan süt ile belli oranlarda karıştırılarak en iyi Ezine peyniri üretilir.

Yüzde 40 keçi sütü, yüzde 45 koyun, inek sütü ile Ezine peyniri yapılır. Bazı mevsimlere göre süt oranı değişebilir. Görünümü beyaza çalan açık sarı renktedir. Kırılgan olmayacak şekilde yumuşatılır. Belirli tarifi üreticilerine has olan oranlarda koyun, keçi ve inek sütlerinin karıştırılmasıyla elde edilen Ezine peyniri, üretim süreçleri ve malzemelerinin tamamen üretim alanında belirtilen yerlerde gerçekleşir. Yapım aşamasını biten lezzetimiz soğuk hava deposunda 8 ay bekledikten sonra satışa hazır olur” cümleleri kullanıldı.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com