Alın teri, hamam terine döndü!

Çanakkale Belediyesi Kapalı Pazar Yeri’ndeki ‘hamam’ çilesinde bu yaz da değişen bir şey yok… Mevcut alanın çatısında sıcağı geçirgenliğe karşı gerekli düzenlemeler hala yapılmadığı için pazar yeri yine, yeni ve yeniden hamamı andırıyor. Öyle ki, pek çok sebze ve meyve sıcağa dayanamayarak çürüyor, bozulan ürünler esnafın elinde kalıyor. Sıcağın esnafta yarattığı bunalım ise cabası… Durum böyle olunca haftanın üç günü kurulan semt pazarlarında dökülen alın terleri adeta hamam terine dönüyor… Hal binası, zabıta ve diğer ilgili belediye çalışanları mesai saatlerini klimalı odalarda geçirirken, pazarcı esnaf ve vatandaşların yıllardır yaşadığı bu çile ise Çanakkale’ye yakışmıyor. Zira şehrin aynası olması gereken pazar yerlerinin yansıttığı manzara, ‘halkçı’ anlayıştan bir hayli uzak…

Kavurucu yaz sıcakları tüm ülkeyi etkisi altına alırken Çanakkale’de termometreler 34 dereceyi gördü. Fakat kapalı pazar yerine salı, cuma ve pazar günleri kurulan semt pazarında hissedilen sıcaklık ise 34 derecenin çok daha üstünde! Mevcut alanın hem yerden yüksekliği yeterli düzeyde olmadığı için hem de çatıda gerekli düzenlemeler yapılmadığı için de bu çile yıllardır değişmiyor.

Hem esnaf hem vatandaş hem de ürün; sıcaktan pişiyor!

Sıcaklıklar, her yaz öyle bir noktaya ulaşıyor ki kimi pazarcı serinlemek için başından aşağı hortum tutuyor, kimisi başına ıslak bez bağlıyor fakat çoğu ise ürünlerinin derdine düşüyor. Çünkü pek çok sebze ve meyve de sıcaklardan nasibini alarak pişiyor ve ‘satılamaz’ hale geliyor.

Bir tarafta klimalı odalar diğer tarafta ‘hamam!’

Bu durumda ürünü boşa çıkan esnaf mağdur, ziyan olan ürünler tezgahlara ‘fiyat artışı’ olarak yansıdığı için vatandaşlar da mağdur, hamamı andıran bir yerde alışveriş çilesinden bahsetmeye gerek dahi yok… Asıl soru ise şu yıllardır silsile haline gelen bunca ‘mağduriyet’ neden giderilmiyor? Hal binası çalışanları, zabıtalar ve diğer benzer kademelerde görevli belediye personelleri klimalı odalarında mesai saatinin bitmesini beklerken, işin meşakkatli alanında bulunan pazarcı esnaf ne için bu olanaklardan yararlanamıyor?

Çözüm belli

Sorun ve sorunlar ortadayken mağduriyetleri giderecek çözüm ise belli; çatı birkaç metre yükseltilerek saçın üzerindeki alan köpükle, panel sandviç şeklinde yeniden dizayn edilecek. Ve bu işlem de çatıdaki ‘geçirgenliği’ ciddi oranda azaltarak, pazar yerinin kışın daha ılık yazın ise daha serin olmasını sağlayacak.

Pazar yerlerinin bir kentin aynası varsayıldığı günümüzde, Çanakkale’nin ‘halkçı’ kimliği, ve demokrat yönetim anlayışı, işte ancak o gün aynaya baktığında kendine yakışır bir yansıma görecek!

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com