Onlar artık mezun

Türkiye’nin dört bir yanından eğitim görmek üzere, lisans eğitimlerini tamamlamak üzere, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde 2 ve 4 yıl boyunca okuyan öğrenciler, artık mezun oldular. ÇOMÜ, geleceğin, kalifiye elemanlarını, geleceğin doktorlarını, mühendislerini, öğretmenlerini, avukatlarını yetiştirmenin haklı gururunu yaşarken, binlerce vatandaşın katıldığı mezuniyet, koca bir stadyumu duygulandırdı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin mezuniyet töreni Perşembe günü 18 Mart Stadyumu’nda gerçekleşti. Saat 17.00’de yapılan mezuniyet törenine Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu, Belediye Başkan Vekili Kanber Koç, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, İl Müdürleri ve daire amirleri katıldı. Öğrencilerin kortej geçişi ve mehter marşları ile başlayan tören protokol konuşmaları ile devam etti.

“Bu millet sizden hizmet bekliyor”

Mezuniyette kürsü konuşması gerçekleştiren ve binlerce öğrenciye seslenen Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, “Bugün çok mutlu bir gün yaşıyoruz. Bunun gururunu yaşıyoruz. Buraya gelmemize, bu mutlu günü bir arada yaşamamıza sebep olan biraz önce geçiş töreninde hepsini seyrettik, uzun emekler sonucunda, bugün artık meyvelerini almak üzere olan çok sevgili öğrencilerimiz vesilesiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu mutlu günlerinde, sevgili öğrencilerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Zor bir maraton bitti. Hayatınızın en önemli evrelerinden birini tamamladınız. Artık ikinci evre bunun meyvelerini hem kendiniz hem de anne-babalarınız ve özellikle ülkemiz hatta insanlık için meyvelerini toplamaya başlayacağınız ikinci zorlu döneme girmiş bulunuyorsunuz. Bizim medeniyetimizde, üç damla çok önemlidir. Birisi alın teri, uzun süre uğraşlar verdiniz, alın teri döktünüz. Kutsal olan bir damlayı yerine getirdiniz. İkincisi alimlerin mürekkebidir. Bizim kültürümüz, medeniyetimiz ikinci kutsal damla olarak bilimi, ilimi görür. Siz bu bilim uğruna alın teri döktünüz, önemli bir mesafe kat ettiniz ve şuanda anne-babalarınız sizleri bize belli bir süre önce emanet etmişlerdi, biz de bu emaneti en güzel şekilde değerlendirip milletimizin faydasına, milletimizin kucağına tevdi ediyoruz. Artık milletimize emanetsiniz. Bu millet sizden hizmet bekliyor.

“Bahtınız açık olsun”

Hocalarımızla inşallah aziz ülkenin, Çanakkale’nin bu güzide üniversitesini layık olduğu makama çıkarmak boynumuzun bir borcudur. Hocalarımızdan büyük destek bekliyorum ve teşekkürlerimi diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle öğrencilerimizi kutluyorum, ömür boyu başarılar. Mutluluklar, hem iş hayatında hem eş seçiminde başarılar diliyorum. Bahtınız açık olsun” dedi.

Tören binlerce öğrencinin aynı anda keplerini atmaları ile son buldu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com