BPW’nin ilk misafiri: Selda Alkor

BPW Çanakkale Derneği’nin (İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği) davetlisi olarak çocukluğunun geçtiği Çanakkale’ye gelen ünlü oyuncu Selda Alkor, kentlilerin ilgisinden de oldukça memnun olduğunu belirtti.

BPW Çanakkale Derneği’nin organizesinde “İki Yaka Yarım Aşk” adlı belgeselin gösterimi geçtiğimiz gün Kepez Turhan Mildon Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sevilen oyuncu Selda Alkor’un da davetli olarak katıldığı etkinlik kentliler tarafından ilgi gördü.

Etkinliğe, İstanbul Kadıköy BPW Başkanı Yücel Canyaran, Bodrum Giritliler Derneği Başkanı  Zehra Denizaslanı da katılarak destek oldu.

Kadın derneklerinin her fırsatta destekçisi olduğunu gösteren ünlü oyuncu Alkor, belgeselin yönetmeni Nurdan Tümbek Tekelioğlu ile birlikte belgesel ve mübadele hakkında söyleşi gerçekleştirdi. Çanakkale’nin en güzel zamanlarını çocukluğunda yaşadığını da belirten Alkor, Alman sokakta çok güzel hatıralarının olduğunu kaydetti.

Etkinlik dolayısıyla konuşan BPW Çanakkale Derneği Başkanı Hülya Dağhan, beşiği sallayan kadının dünyayı sallayacağını, kadınların tek yürek olduğunda birbirini güçlendirerek çoğalacaklarının altını çizdi.

Sohbetin ardından belgesel gösterimi gerçekleştirilirken İdil Dişçi ile arkadaşlarının Sirtaki gösterisi de katılanlar tarafından büyük ilgi gördü. Belgesel gösterisinden sonra çevirmen ve ressam Nurseren Yurtman’ın farklı zamanlarda ve temalarda yapılmış resim sergisi gezildi.

BPW Çanakkale Derneği, etkinliklerinde kadının toplumdaki yeri etkinliği temalarının yanı sıra özelikle kooperatifleşme üzerine çalışacaklarının bilgisi de verildi.

BPW FEDERASYONU NEDİR?

BPW Federasyonu (Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu) 1930’da Cenevre, İsviçre’de kurulmuş, tüm dünyada farklı ülkelerde dernekler oluşturan uluslararası bir federasyondur. Birleşmiş Milletler çatısı altındaki “Ekonomik ve Sosyal Konsey” aracılığıyla Danışmanlık Statüsü kazanmış olan organizasyonun (NGO) geçmişi Yüz yıl öncesine dayanır.

BPW Türkiye’de oluşumu 2006 yılında Dr. Arzu Özyol tarafından başlamış, Çanakkale’de ise derneğin 100. yılında 19 Şubat 2019 tarihinde Kurucu Başkan Hülya Dağhan, Dilek Mildon, İdil Dişçi, Deniz Meriç, Gülizar Erkan, Julide Uzsayılır ve Bahar Yurt ile yolculuğuna başlamıştır.

Nermin YıldızWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com