Plajlarımız mavi bayraklı

Yeni Kordon’da bulunan Barış Plajı bu sene yine mavi bayrak almaya hak kazandı. Sene içerisinde yapılan kontrollerden başarı ile çıkan Barış Plajı’nda mavi bayrak göndere çekildi. Gerçekleşen törene Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Belediye Meclis Üyeleri de katıldı.

Türkiye’nin en batısında bulunması, Çanakkale Boğazına sahip olması yüz ölçümünün büyük bir bölümü deniz ile çevrili olması gibi etkenlerle denizle sürekli olarak haşır neşir olan Çanakkale’de plajlar mavi bayrak ile ödüllendiriyor. 33 zorlu testten geçerek belirlenen mavi bayraklı plajlar, sene içerisinde düzenli olarak kontrollerden geçiyorlar. Yapılan testler sonucunda başarılı olan plajlar mavi bayrak almaya hak kazanıyor.

Yeni Kordon’da bulunan Barış Plajı yine mavi bayrak almaya hak kazanarak, özellikle plajın kumu ile göz doldurdu. Barış Plajı’nda dün Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Kuzey Ege Koordinatörü Doğan Karataş, Belediye Meclis Üyeleri ve Çanakkale Belediyesporlu yüzücülerin katıldığı bir tören gerçekleşti. Gerçekleşen törende mavi bayrak barış plajına çekilirken, Belediyesporlu yüzücüler ise sembolik olarak kısa bir yüzüş gerçekleştirdiler.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, “Biz Türkiye Çevre Eğitim Vakfı olarak bu eğitimleri ve çalışmaları çok önemsiyoruz. Mavi Bayrak törenleri bizler için bir şenlik havasında geçiyor.

“Mavi bayrağı almak zor kaybetmek çok kolay”

Mavi bayrak dendiği zaman ilk akla gelen denizin temizliği oluyor. Mavi bayrak, güvenli, sağlıklı, temiz bir çevrenin sembolü anlamına gelmektedir. Plajlarımızı 33 kriterde değerlendirip, mavi bayrak alımına hak kazanan plajları belirliyoruz. Mavi bayrağı almak zor ama kaybetmek çok kolaydır. Biz burada bu törenin bu sene beşincisini yapıyoruz. Çanakkale’de iki yeni noktaya bayrak asacağız, bunlardan birisi Mega Beach birisi ise Güzelyalı Halk Plajıdır. Biz 5 yıl önce 1 olan plaj sayımızı bu sene 3’e çıkarttık. Önümüzdeki dönem bu sayı artar diye düşünüyoruz” dedi.

“Bütün kıyılarımızın temiz olması için mücadele etmeliyiz”

Başkan Gökhan, “Çevre konusu giderek dünyada önem kazanıyor. Çanakkale bundan 5 yıl öncesine kadar maalesef atık suyunu denize derin deşarj olarak veriyordu. Atık su arıtma tesisimizi yaptıktan sonra bu sorun ortadan kalktı. Barış Kordonu’nu tamamladıktan sonra, Çanakkale halkının bu plajı değerlendirmesi için 5 yıl önce mavi bayrak için başvurularda bulunduk. Sudan devamlı tahlil için numune alınıyor. Mavi bayrak aldıktan sonra bu denetimler sürekli olarak devam ediyor. Mavi bayrak almak gerçekten çok zor kaybetmek çok kolaydır.

Deniz kirliliği ile mücadele ve güvenlik plajımızda oldukça gereklidir. Çanakkalelilerin buradaki denizden ve kumdan faydalanmaları oldukça önemlidir” açıklamalarında bulundu.

Tunahan Ünsal