Müebbet almıştı, tahliye oldu…

Çanakkale 2. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla FETÖ suçlamasıyla hakkında müebbet hapis cezası kararı verilen ve 3 yıldır tutuklu bulunan Tuğgeneral İsmail Gürgen, tahliye oldu. Tuğgeneral Gürgen’in avukatı Mehmet Altın, “Gürgen, 35 yılı aşkın süredir şerefiyle görev yapan, örgütle bağı bulunmayan şerefli bir komutandır. Tahliye kararı umudumuzun ışığıdır” vurgusunda bulundu.

Tuğgeneral İsmail Gürgen, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sırasında, halen 1. Ordu Komutanı ve daha önce Gelibolu 2. Kolordu Komutanı olan Orgeneral Musa Avsever’e bağlı 18. Mekanize Tugay Komutanı iken tutuklandı.

İsmail Gürgen’in adı, FETÖ tarafından 15 Temmuz gecesi yayınlanan, “Sahte Sıkıyönetim Bildirisi”nde, 2. Kolordu Komutanlığı’na vekaleten sıkıyönetim komutanı olarak atandığı yönünde yazılmıştı.

Gürgen, Çanakkale 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanırken, oy çokluğu ile tahliye edilmesine rağmen, aynı gün hakkında verilen bu karar kaldırıldı. Kararın kaldırılmasının ardından yeniden tutuklandı ve hakkında anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan müebbet hapis cezası verildi. Müebbet hapis cezası o dönemde Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.

Gürgen’in avukatı Mehmet Altın tarafından yapılan çalışmalar neticesinde Yargıtay’a yapılan başvuru sonrasında karar bozuldu. Hakkında müebbet kararı verilen, İsmail Gürgen geçtiğimiz günlerde tahliye oldu.  Tahliye kararırının ardından hukuki süreç Yargıtay’ın gerekçeli bozma kararı içeriğine göre yapılacak yargılama ile devam edecek.

“Biz ve müvekkilimiz adalete hep güvendik”

Konuyla ilgili röportaj gerçekleştirdiğimiz Avukat Mehmet Altın, “15 Temmuz’dan itibaren ülkemiz zorlu bir süreçten geçmektedir. Bu süreçte yargı makamları olağanüstü bir iş yükü altındadır. Biz ve müvekkilimiz adalete hep güvendik. Karar bu güvenimizin haklılığını ortaya koydu.

“Mutluyuz”

Süreç daha bitmedi. Sonucun lehimize olacağını ve müvekkilimizin beraat edeceğine inanıyoruz. Kendisi 35 yılı aşkın süredir, şerefiyle görev yapan, bu FETÖ terör örgütü ile hiçbir bağı olmayan, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı bir komutandır. Sonuç kararla hakkının teslim edileceğine inanıyoruz. Tahliye kararı bu umudumuzun ışığıdır. Mutluyuz” dedi.

Tunahan Ünsal