Daireler ateş pahası

Türkiye’de herkesin gelmek istediği, bir gelenin dönmediği ve yerleşmek istediği, Forbes Dergisi tarafından en yaşanılacak kent seçilen Çanakkale’de, konut fiyatları aldı başını gitti. Binlerce TL’nin havada uçuştuğu daire fiyatları dudak uçuklatırken, en yaşanılacak kent olan Çanakkale’de sade bir vatandaş için ev sahibi olmak hayal oldu.

Forbes Dergisi tarafından bu sene en yaşanılır kent seçilen Çanakkale ününe ün katmaya, Türkiye genelinde dikkat çekmeye devam ediyor. Emekli kenti olarak adlandırılan, bu zamana kadar emekli olanların gelip yerleşmek istediği bir kent olan Çanakkale son zamanlarda yaş grubu ne olursa olsun, tüm vatandaşların dikkatlerini üzerine topladı.

Hal böyle olunca olumlu gibi sayılan tüm bu özellikler sade, Çanakkaleliler için, vatandaşlar için çileye dönüşmeye başladı. Çanakkale marka değeri olarak ne kadar geliştikçe, Çanakkale’de ekonomik olarak ayakta kalmak o derece zorlaştı. Kafeler birbiri ardına iflas ederken, küçük işletmeler peş peşe kepenk indirirken, vatandaş Çanakkale’de yaşamanın zorluğunu her fırsatta dile getirir oldu. Sadece Çanakkale’de değil, ekonomik kriz yüzünden tüm Türkiye ateş çemberine döndü.

Emlak piyasası, ekonomik krizden olumsuz etkilenirken, daire fiyatları gittikçe arttı. Esenler Mahallesi’nde 3+1 dairelerin fiyatları günümüz itibari ile 400 bin ile 450 bin TL arasında değişiklik gösteriri oldu. Kiralar satış fiyatlarına binaen artış göstererek, 3+1 daireler için bin 200 TL’lere ulaştı.

Vatandaş Çanakkale’de ev alırken, başını sokacak yer ararken o kadar zor duruma düştü ki, artık başımızı sokacak ev alırken, 40 defa düşünüyoruz yorumlarında bulundular.

Çanakkale’de kiralarda, ev fiyatları da ateş pahası!

Tunahan Ünsal