Öğrenmenin yaşı yok, şenliği var!

Çanakkale Valiliği himayelerinde, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Çanakkale Halk Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla düzenlenen ‘Öğrenme Şenlikleri’ geçtiğimiz gün Anadolu Hamidiye Tabyaları’nda başladı. Öğrenmenin hayat boyu sürdüğünün vurgulandığı ve açılan çeşitli stantlarla eğlenerek öğrenmenin teşvik ediliği ilk gün etkinliklerine Vali Orhan Tavlı, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yasemin Şenol ile protokol mensupları, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Anadolu Hamidiye Tabyaları’nda düzenlenen ‘Öğrenme Şenlikleri’ geçtiğimiz gün başladı. Çanakkale Valiliği himayelerinde, Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün desteği ve Çanakkale Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü’nün organizasyonuyla düzenlenen etkinliklerin ilk günü oldukça renkli geçti. Çeşitli müzik dinletilerinin gerçekleştirildiği, öğretici stantların açılarak ‘eğlenerek öğrenme’nin öne çıkarıldığı etkinlikler, akşam 18.30 itibariyle başlayarak 21 sularına dek devam etti.

Etkinliklerin ilk gününe Vali Orhan Tavlı, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yasemin Şenol ile protokol mensupları, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Stant ziyaretleri öncesi açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz ise şu ifadelere yer verdi:

“Yaşam boyu sürdürülebilecek bir öğrenme…”

“Öğrenme Şenliği, hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılımı arttırmayı hedefleyen, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendirerek eğlenerek öğrenmeyi teşvik eden sanatsal ve kültürel gösteriler içeren programlı etkinlikler bütünüdür. Öğrenme Şenliği, bireylerde kendini geliştirmek konusunda merak ve istek uyandırarak, öğrenmenin eğlenceli, kişiyi rehabilite eden yönünün keşfedilmesi ve bireylerin öğrenme süreçlerine aktif olarak katılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Hayat boyu öğrenme farklı zamanlarda ve farklı yerlerde esnek, çeşitli ve kullanılabilir, yaşam boyu sürdürülebilecek olan öğrenme olarak tanımlanabilir. Birey hangi yaşta olursa olsun, eğitim seviyesi ne olursa olsun hayat boyu öğrenmenin bir parçasıdır. Yetişkin öğreniminin kutlanması yeni bir kavram değildir. Öğrenme Şenlikleri, dünyanın çeşitli yerlerinde yıllardır başarı ile uygulanmakta olan ve hayat boyu öğrenme sürecine katkı sağlayan faaliyetlerdir.”

“Hedefimiz nüfusumuzun yüzde 10’unu halk eğitimle buluşturmak”

“Çanakkale Halk Eğitim Merkezimiz, bu bilinçle hareket eden, hedeflerini belirleyen bir kurum olarak 2019 yılında, mesleki ve teknik eğitimde 277 kurs, 5746 kursiyer, 570 farklı kurs, 11 bin 882 diğer kursiyer ve toplam 847 kurs ve 17 bin 628 kursiyer sayısına ulaşmıştır. Yılsonuna kadar hedefimiz il nüfusumuzun yüzde 10’unu halk eğitim faaliyetleri ile buluşturmak…”

Esra Çanlı