BİR KÜLAH MUTLULUK..

4 years önce Didem Güner Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yaz mevsiminin vazgeçilmez serinleticisi olan dondurma dünyanın en sevilen tatlılarından biridir. Günümüzde büyük küçük herkesin damak zevkine hitap edecek çeşit çeşit dondurmalar üretilmektedir.

İdeal üretim koşullarında ve hijyen kurallarına uygun üretilen dondurmalar hem tatlı alternatifi olarak doğru seçimdir hem de besleyicilik olarak dengelidir. Protein ve karbonhidratın yanı sıra A, B, C, D ve E vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum , demir ve çinko gibi mineralleri içeren dondurma porsiyon miktarlarına dikkat edilerek tercih edilmelidir. Özellikle süt grubunu tüketmeyen çocuklarda yine porsiyon kontrolü sağlanarak alternatif olarak kullanılabilir.

Hijyen kalitesine dikkat edilmeli!

Sağlıklı dondurma soğuk zincirin korunduğu, ambalajlamanın ideal koşullarda gerçekleştiği, saklama şartlarının önerilen derecelerde tutulduğu güvenli markaların ya da yöresel üretimlerin elinden çıkan özelliklerdedir. Çözülmüş ve tekrar dondurulmuş olanlar veya pastörize sütten üretilmeyen dondurmalar hijyen tehlikesi yaratabilir.  Bu nedenle  güvenilir olmayan yerlerden veya sokak satıcılarından alınan dondurmalara dikkatli yaklaşmalı, iyi üretim kurallarına uygun tesislerde pastörize sütten hazırlanmış paketi hasara uğramamış, sertliğini koruyan dondurmaları tercih etmelisiniz.

Peki ne kadar dondurma yenmeli?

2002 yılı Psikiyatri Enstitülüsü Neuroimaging Bilimler Merkezi çalışmasına göre dondurma beyindeki keyif bölgelerine etki ederek insanları mutlu ettiği gözlenmiştir. Büyük kitleler üzerinde gerçekleştirilen tüketici araştırmalarında da kişilerin dondurmayı  keyiflenmek ve sosyalleşmek adına yedikleri görülmüştür. Bu nedenle dondurmayı porsiyon kontrolü ile tüketerek hayatınızı tatlandırabilirsiniz.

Dondurma besleyici bir besin, tatlı alternatifleri arasında sütlü tatlılar kategorisinde doğru bir seçim olsa da üzerine eklenen fındık, fıstık, soslar ve servis edildiği külahlar veya kağıt helvalarla kalorisi artabilirken, light olanları meyve salatası şeklinde sunulduğunda oldukça makul seçimler olabilir.  Bu nedenle dondurma yaz kış tatlı alternatifi yerine haftada 1-2 kez tüketilebilir. Light olanları tercih etmeniz daha büyük porsiyonlar yemeniz anlamına gelmez. Kalori kısıtlaması yaparak kilo kontrolünüze yardımcı olmak adına light alternatifleri tercih edebilirsiniz.

 


Bu haber 14/06/2019, Friday günü yayınlandı, 2019 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com