Kilitbahir Sakinleri Ayaklandı

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından Kilitbahir Köyü Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı düzenlemesi, ilgili bölümde evleri bulunan Kilitbahir köylülerini ayaklandırdı.

Kilitbahir köylüleri, Kıyı Koruma Kanunu gereğince Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından 14 Mayıs 2019 tarihinde askıya çıkarılan imar planı nedeniyle tedirgin oldu. Köylüler, verdikleri dilekçelerde, başkanlığın 4158 Sayılı bakanlık oluru ile onaylanarak askıya çıkarılan ve uygulaması planlanan “1/1000 ölçekli Kilitbahir Köyü Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı” ile bağlantılı olan 29.11.2018 tarihinde T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan “Balıkçı Barınağı ve Feribot İskelesi Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı”na itiraz etti.

Köyün sonradan yerleşim olan kısmında kentsel sit alanı içerisinde bulunmadığı için getirilen koşullar neticesinde düzenlenen imar planı değişikliği, köylüleri endişelendirdi. Yerleşim alanında bulunan evlerinin yıkılma tehlikesi ile yüz yüze kaldıklarını belirlen köylüler, toplu dilekçelerini önceki gün Alan Başkanlığına giderek teslim etti. 14 Mayıs 2019’da askıya çıkarılan imar planının bir aylık itiraz süresi ise dün itibariyle sona erdi.

11 maddelik itiraz dilekçesinde, imar plan düzenlemesinin tamamına itiraz eden köylüler planda kamu yararı olmadığını belirtti. Dilekçelerinde yer verdikleri şekliyle, bölgenin Balıkçı Barınağı ve Feribot İskelesi, Yeşil alan, Günübirlik tesis alanı, köy alanı içerisinden geçmesi planlanmış bağlantı yolları ve otopark olarak değerlendirileceğini kaydeden köylüler, imar planının uygulanması esnasında çevreye zararı olabilecek bağlantı yollarının yapılacağını ileri sürdü.

Kıyı Koruma Kanunu’nun geriye dönük uygulanmaya çalışıldığını iddia eden köy sakinleri, planların iptal edilmesi için dava açmaya hazırlanıyor.

Alan Başkanlığı’ndan ilerleyen günlerde konu ile ilgili açıklama yapılması bekleniyor.

Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com