“Çocuğun yeri sokak değil, okul!”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Hakları İl Çocuk Komitesi, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü nedeniyle yürüyüş etkinliği düzenledi. Yağmurlu hava şartlarına rağmen Çarşı Caddesi’nde bir araya gelen çok sayıda çocuk, ellerinde taşıdıkları pankartlar ve dillerinde sloganlarla, yaşıtlarının hakkını savundu. Çocukların yerinin okullar yerine düşük ücretlerle çalışılan sokaklar olduğu günümüzde, bu sömürü sistemini kuran ‘büyükler’in ise olan biteni, bir köşeden sessiz sedasız izlemesi tablonun vahametini daha da arttırdı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde kurulan Çocuk Hakları Komitesi, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü sebebiyle yurt genelinde yürüyüş etkinliği düzenledi. Bu etkinliklerden biri de Çanakkale’deydi.

İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuklar Hakları İl Komitesi tarafından gerçekleştirilen yürüyüş etkinliğine çok sayıda öğrenci ve yetkili katıldı. Çarşı Caddesi’nden başlayan ve Morabbin Park’ta son bulan eylemin ardından topluluk adına yapılan basın açıklamasında ise çocukların bu sömürü düzenine kurban edilmemesi gerektiği vurgulanarak şöyle dendi:

“Bu sorun, tüm ülkelerin sorunudur”

“Çalışan çocuklar gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerin sorunudur. Çocukların büyük bir bölümü düşük ücretlerle, ihmal ve istismar içeren güç koşullarda ve uygun olmayan işlerde çalışmaktadırlar. Nedenleri ne olursa olsun çocukların çalışma hayatında yer almaları, fiziksel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz olarak etkileyebilmekte, fiziksel gelişme sürecini henüz tamamlamamış olan çocukların çalışma hayatında karşılaştıkları riskler de çalışma süreleri ve çalışma şartlarına bağlı olarak değişmektedir. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 12 Haziran 2002’de, çocuk emeğine ve onu ortadan kaldırmak için gerekli çabalara dikkat çekmek amacıyla bugünü Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü ilan etti. Türkiye’nin imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine göre, 18 yaşını doldurmamış her birey çocuktur.”

“Çocukların sömürülmesine ve çocuk işçiliğine hayır!”

“4857 Sayılı İş Kanunu Madde 71, 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılmasının yasak olduğunu belirtir. Ayrıca, 15 yaşını tamamlamış ancak 18 yaşını tamamlamamış genç işçilerin çalışmasına izin verilecek işler ile 14 yaşını aynı zamanda ilköğretimini tamamlamış çocukların çalıştırılabilecekleri hafif işler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenir. Buradan yola çıkılarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, çocukları ait görmek en büyük arzumuz ve bu yönde çalışmalar yapmaya devam etmekteyiz. Henüz gelişimini tamamlamamış olan çocuklarımızın çalışma hayatında olmasına karşıyız ve tüm Türkiye’yi de bize katılmaya davet ediyoruz. Ve büyük bir sesle buradan haykırıyoruz. Çocukların sömürülmesine ve çocuk işçiliğine hayır!”

Öte yandan çocukların bu haklı isyanına, bu düzenin asıl mimarı olan ‘büyükler’in sessiz kalması, günün can sıkan detaylarından biriydi. Pek çok çocuk, dillerinde sloganlarla yürürken, çevreden gelen desteğin az olduğu gözlendi.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com