Okyay, “Enseyi karatma lüksümüz yok!”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Haziran ayı Meclis toplantısı dün gerçekleşti. Meclis Başkanı Osman Okyay, toplantıda yapmış olduğu ekonomik değerlendirmeler ile ekonomideki kötü gidişin durmaya başladığı bir döneme giriyoruz vurgusunda bulundu. Okyay, dikkat çeken açıklamasında, “Enseyi karartma lüksümüz yok. Geride bıraktığımız günler Çanakkale için güzel haberler dönemi oldu. Çanakkale’nin çekim merkezi haline gelmesi an meselesidir” dedi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Haziran ayı Meclis Toplantısı dün saat 16.00’da ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. Meclis Başkanı Osman Okyay, toplantının başında Türkiye genelinde ve Çanakkale özelinde ekonomik değerlendirmelerde bulundu. Okyay, yapmış olduğu değerlendirmelerde adeta Çanakkale için müjde vererek, “Kentimizin bir cazibe merkezi olması an meselesidir” vurgusunda bulundu.

“Öngörülebilirlik iyice zayıflamıştır”

ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay, “2019 yılının ilk yarısını geride bırakıyoruz. Küresel iktisadi faaliyetlerin yavaşladığı bir dönem yaşıyoruz. Amerika ekonomisi görece güçlü duruşunu korurken, diğer gelişmiş ekonomilerden Euro bölgesi ve Japonya ivme kaybediyor. Gelişmekte olan ülkelerden, Çin, Hindistan ve Brezilya’da büyüme hızı yavaşlıyor. Öngörülebilirlik iyice zayıflamıştır.

“Ekonomide kötü gidişin durmaya başladığı bir döneme giriyoruz”

Türkiye ekonomisi geçen yıl yediği kur atağına ilave olarak, küresel gelişmelerin ve malumumuz dış politikadaki gerilimin etkisiyle, arzu etmediğimiz bir patikada dengelenmeye çalışıyor. Yüksek enflasyon, yüksek faiz, yüksek kur ve yüksek işsizlikle birlikte son iki çeyrekte ekonomideki kötü gidişin artık durmaya başladığı ve baz etkisinin devreye girmesiyle iyileşmenin filizlendiği bir döneme giriyoruz.

“2019 Türkiye için kayıp bir yıl olacak”

Türkiye potansiyeli yüksek, güçlü ve büyük bir ülkedir. Bu nedenle bu ülkenin yüzde 5’den daha büyük bir ivme kaybettiği yılı kayıp saymak lazımdır. 2019 yılı Türkiye için kayıp bir yıl olacak. Yaşadıklarımız hiç kolay değil. Sürekli bir seçim atmosferindeyiz. Piyasada iş yapan herkesin tek temennisi, bu atmosferden bir an önce çıkılarak, Türkiye ekonomisin ihtiyaç duyduğu ekonomik reformlara geçilmesidir. 23 Haziran’dan sonraki takvimde görülen seçimsiz bir dönemde yeni bir ivme yakalamak adına bir fırsat olarak görüyorum. Siyasetin ikinci plana düşeceği, ekonomik çözümlerin konuşulacağı günlere kavuşmamızı diliyorum.

“Enseyi karartma lüksümüz yok!”

Sıkıntılar bir tülü azalmıyor diye enseyi karartma lüksümüz yok. Bu ülkede ne badireler atlattık. Bu günlerde gelip geçecek. Biz iş insanları bardağın hep dolu tarafını görmek zorundayız. Bakın geride bıraktığımız günler Çanakkale için adeta güzel haberler dönemi oldu.

“Bayramda kentimize 550 bin yerli turist 650 Milyon TL gelir bıraktı”

Forbes Türkiye dergisinin ideal kentler yarışmasında Çanakkale yaşamak için en ideal kent olmaya hak kazandı. İş ve ticaret konusunda bir nebze daha atağa kalkarsak, çekim merkezi haline gelmemiz an meselesidir. Çanakkale, Avrupa’nın en mutlu şehirleri arasında gösterildi. Kentimize büyük bir ivme kazandırmasını beklediğimiz 1915 Çanakkale Köprüsü’nün deniz içindeki çalışmaları tamamlandı. 17 Plajımız mavi bayrak aldı. Bayram boyunca kentimize 550 bin yerli turist geldi ve 650 Milyon TL gelir bıraktı. Troya Müzesi ilk yılında Avrupa’da yılın müzesi oldu. Çanakkale Su Altı Hokey Takımımız birinci lige çıktı. Tüm bu gelişmeleri tebrik ediyorum” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com