MÜSİAD’tan SAMEKS değerlendirmesi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Çanakkale Şubesi Satın Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS)’nin Mayıs ayı verilerini değerlendirdi.

MÜSİAD 2019 yılı Mayıs ayı SAMEKS verileri açıklandı. MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Şerif Mutlu SAMEKS verileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Buna göre; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 1,8 puan azalarak 41,9 değerine geriledi.

Nisan ayında önceki aya göre 3,6 puan azalarak reel sektöre yönelik durgunluğun sürdüğüne işaret eden mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, negatif görünümünü Mayıs ayında da sürdürerek 41,9 puana gerilemiştir. Bu dönemde, ekonomik aktiviteye yönelik önemli öncü göstergelerden olan Ekonomik Güven Endeksi geçen yılın Ekim ayından bu yana bu yana en düşük değerini alırken; Reel Kesim Güven Endeksi de 5,3 puan azalarak 94,7 seviyesinde gerçekleşmiştir. Öte yandan imalat sanayiinde kapasite kullanım oranının 1,1 puanlık artışla %76,1’e yükselmesi, bu dönemde sanayi sektörüne yönelik olumlu bir gösterge olmuştur. Türkiye ekonomisinde yaşanan dengelenme sürecine paralel olarak, 2019 yılının 2’inci çeyreği boyunca ekonomik aktivitedeki durgunluğun sürmesi; yılın 2’inci yarısından itibaren ise reel sektördeki toparlanma sürecinin belirginleşmesi beklenmektedir.

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com