Çekirdekten Çevreciler

Hafta sonunu çevrenin korunması için broşür dağıtarak geçiren minik öğrenciler, kentlilerin takdirini topladı. “Dünyamızı tüm güzellikleriyle var olduğu gibi seviyoruz” yazan broşürler dağıtan çekirdekten yetişen çevreciler, doğanın kirletilmesine izin vermeyeceklerinin de altını çizdi.

Dünya çapındaki öğrenci aktivizmi için ilham kaynağı olan, 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in çağrısı üzerine Çanakkaleli öğrenciler de harekete geçti.

Duru, Beril, Nehir, Ela, Deniz adlı çevreye duyarlı beş öğrenci tarafından oluşturulan “Doğa Anne” isimli takım, hafta sonu Yeni Kordon’da kentlileri doğanın korunmasına yönelik bilinçlendirmek üzere broşür dağıttı. 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kutlanırken çocukların bu yaşlarda bu duyarlı olması kentlilerin de büyük takdirini topladı.

“DOĞAMIZI KİRLETMENİZE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Doğa Koleji 3B sınıfı öğrencileri olan beş minik tarafından hazırlanan broşürde şu ifadeler yer aldı:

“Merhaba, sizleri doğa hakkında bilinçlendirmek ve sizi sizden korumak için DOĞA ANNE takımımız çalışıyor. Biz doğanın insanlarıyız, dünyamızı tüm güzellikleriyle var olduğu gibi seviyoruz.

Bizim için doğru, ne paranın sesi ne de doğa felaketlerine yol açan teknolojik ilerlemelerinizdir. Bizim doğrumuz, vicdanımızın sesi ve doğanın kendisidir.

Biz tüm tohumları bozulmuş bir dünya değil, atalarımızdan kalan tohumların filiz vermesini istiyoruz. Bizim hayallerimizde ağaçlar ve doğa var, onları bizden çalmanıza asla izin vermeyeceğiz.

Altınlarınız uğruna sularımızı, derelerimizi, göllerimizi kirletmenize izin vermeyeceğiz. Derelere duvarlar örüp coşkun akan çağlayanlarımıza sınırlar koydurmayacağız.

Bu dünya bütünüyle bizim evimiz onunla birlikte döndükçe ve savruldukça mutluyuz. Yeryüzünün tüm renkleri, ayrılmaz bir parçamız. Doğadan geldik, doğaya gidiyoruz. Doğaya ait olmayan, sizlerden sonra bile kalacak olan yüzlerce yıl yok olmayan çöplerinizi, plastik atıklarınızı, kimyasal ve zehirli atıklarınızla doğamızı kirletmenize izin vermeyeceğiz.

Bizim sizlerden korumaya çalıştığımız bu parklar, ormanlar, ağaçlar olmasa, alacak tek bir nefesiniz yok. Biz sizin için size karşı bu dünyayı korumaya çalışıyoruz ve siz de bir gün bunu anlayacaksınız ama lütfen çok geç olmasın. Doğamızı kirletmenize artık izin vermeyeceğiz.”

“CUMHURİYETİN AYDINLIK ÇOCUKLARINI KUTLUYORUM”

Çanakkale’nin çevre aktivisti avukatlardan biri olan Güneş Pehlivan da yeni kordonda denk geldiği minik aktivistlere her zaman destek olacağının sözünü verdi. Çanakkale İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili olan Pehlivan, “16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg’in çağrısıyla büyüyen çocukların çevre hareketine Türkiye’den ve Çanakkale’den çocuklarımızın da katılmış olduğunu görmek geleceğe dair umutlarımızı yeşertiyor. Beş arkadaş bir araya gelerek hazırladıkları çevreci bildiriyi büyüklere dağıtarak onları uyarmaya çalışan çocuklarımız haklı bir tepki veriyorlar. Para ve rant hırsına değiş tokuş edilen doğanın tahrip edilmesi, onların geleceğinin yok edilmesi demektir. Onlar bir yaşam mücadelesi veriyor. Su ve iklim araştırmaları 2043 yılında Karadeniz’de sulama yapılmak zorunda kalınacağını, Ege ve Marmara’da çöl ikliminin hakim olacağını, Rusya’nın ise ılıman iklime dönüşeceğini bize gösteriyor. Bu raporlarda 2063 yılında içme suyu bulunmamasına bağlı olarak hastalıkların başlayacağı hatta ölümlerin yaşanabileceği ikazı yapılıyor. Küresel ısınma artık bize kırılmış bir buzulun üzerindeki kutup ayısı fotoğrafı kadar uzak değil. Yanı başımızda… İnsanın kontrolsüzce ateşi çıkması ne anlama geliyorsa, dünyanın ısısının yükselmesi de aynı anlama gelir. Dünya hasta. Ne yazık ki siyanürlü altın işletmeleri, termik santraller, JES’ler, uluslararası standartlara aykırı bir şekilde işletilen RES’ler, JES’ler ve ormanların yok edilmesiyle Türkiye’nin de bu hastalığa katkısı çok büyük.

Kimse arızalı olduğunu bildiği bir uçağa binmek istemez. Oysa ki dünya bizim organik uzay gemimizdir. Biz çocuklarımızın uzay gemisini kendi ellerimizle yok ediyoruz. Onlar ise haklı tepkilerini gösteriyorlar. Her geçen gün daha da kitleselleşen bu çocuk hareketinin büyükleri etkileyerek çevre konusunda gerçekçi adımlar atılmasına ön ayak olmasını umuyorum. Cumhuriyetin aydınlık çocuklarını kutluyorum. Her zaman çevre bilinciyle yola çıkan çocuklarımızın arkasında olacağız.” diye konuştu.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com