Okullarda Kartlı Sistem Dönemi

Çanakkale Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanı Selahattin İş, GÜNDEM’e yaptığı açıklamalarda yakın zamanda okullarda kartlı sisteme geçilmesi gerektiğini savunarak, “Kurul toplantılarında bunu sık sık dile getiriyoruz. Şu an ilerisi için durum kartlı sistemi gösteriyor. Aileler, çocuklarının kartına yükleme yapacak ve çocuk her türlü alışverişini kantinden yaparak, dışarıdan zararlı ürünler satın alamayacak. Çünkü kimsenin çocuklara sağlıksız ürün yedirmeye hakkı yok” şeklinde konuştu.

Bazı şehirlerde uygulamada olan ‘kartlı sistem’le, öğrenciler velilerinin kartına yüklediği para kadar alışveriş yapabiliyor. Fakat bu kartlar, sadece okul kantinlerinde geçerli olduğundan çocuklar, dışarıdan herhangi bir ürün de satın almamış oluyor.

Çanakkale Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanı Selahattin İş de, GÜNDEM’e yaptığı açıklamalarda bu konuyu değerlendirdi. İş, merdiven altında üretilen ürünlerin çocuklara okul dışında satıldığını belirterek kartlı sistemin akla en uygun çözü olduğunu dile getirdi.

“Kimse çocuklara o ürünleri yediremez”

İş, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz günlerde Sağlık Müdürlüğü’nde bir toplantı vardı. Obezite toplantısı, ben de orada kurul üyesiyim. Orada da geçti bu konu. Biz de ifade ettik, kart sistemine geçilirse daha iyi olur, dedik. Çünkü teneffüs oluyor, çocuk gidiyor dışarıdan sigara alıp sigara içiyor. Bunların önüne geçilmeli. Kimsenin çocuklarımıza kimsenin merdiven altı ürün yedirme hakkı yok. Kimse benim çocuğuma onu yediremez. Ne şartlar altında üretildiği belli olmayan ürünlere, sağlık ürünlere ve tütüne çocukların erişimi engellenmeli.”

“Bugün çocuklarımız var, yarın torunlarımız olacak”

“İstanbul’da, İzmir’de kart sistemine geçildi. Bu sistemde çocuğun kartına yükleme yapacak ailesi. Çocuk da o kartla sadece kantinden alışveriş yapabilecek, dışarıdan gidip sigara, kola, şu, bu zararlı ürünleri alamayacak. Çünkü çocuk faydalı ürünleri, muzu, sütü, ayranı tüketmeli. Bugün çocuklarımız var, yarın torunlarımız olacak. Bu konu o sebepten oldukça önemli.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com