Kordonda saat sorunu yok

İnsanlık tarihinin en eski saati olan güneş saati kordonun simgelerinden olurken, özellikle kente dışarıdan gelenler tarafından ilgi ile inceleniyor.

Çanakkale’nin en işlek ve en meşhur alanı olan kordon boyunda bulunan güneş saati özellikle kente dışarıdan gelen konuklar için dikkat çekici oluyor. Zamanın hesaplanabildiği güneş saati kordonda saat sorma durumunu ortadan kaldırıyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Astrofizik Araştırma Merkezi tarafından oluşturulan güneş saati zaman içerisinde kordonun  simgelerinden birisi haline geldi.

Güneş Saati nasıl çalışır, nedir?

İnsanoğlu var olduğu ilk günden beri zamanı bilmeye ve öğrenmeye gayret etmiştir. Bu bilinmeyeni öğrenme çabası, insanlara değişik metotlarla bu sorunu çözme olanağı vermişside; zamanın ne olduğunu, saatin kaç olduğunu bilme şerefi ilk olarak M.Ö. 1500 yılında Mısırlılar tarafından çözüme kavuşturulmuştur.

Bütün uğraşmalara ve farklı yöntemlere rağmen, en sağlıklı bilgiye güneş saatinin icadı ile kavuşulmuştur. Güneş saatinin yapılışı hakkında da bilgi verecek olursak, güneş ışınlarının pürüzsüz bir şekilde düştüğü bir düzlemin orta kısmına bir çubuk dikilir, güneş ışınlarının çubuğun düzlem üzerindeki hareketine göre saat hesaplaması yapılmaktaydı.

Her ne kadar güneş saatini ilk bulan Mısırlılar ve geliştiren Yunanlılar olsa da, İslamiyetin yayılmasının ardından özellikle de namaz vakitlerini doğru bir şekilde hesaplayabilmek için Müslümanlar tarafından geliştirilmiş ve yaygınlaştırılmıştır.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com