İbadethane, ‘uyarıhane’ oldu

Şehrin göbeğinde bulunan tarihi Necippaşa Camii, günden güne ibadethaneden çok ‘uyarıhane’yi andırır oldu. Camiinin her köşesinde yerlere çöp atmaktan tutun da, ilan afiş yapıştırmaya dek pek çok uyarı levhası bulunuyor. Peki ama bu durumun sorumlusu ‘kurumsalvari’ tutuculuk mu yoksa bizatihi bizler mi?

İnsanın olduğu ve sosyalleşmeye açık her yerde kuralları belirlemek için birtakım uyarılar şart… Fakat konu ‘Allah’ın evi’ denilen camiiler olunca, işin rengiz biraz değişiyor. Böylesine hassas bir konuyu, gündeme getiren ise Necippaşa Camii’nin bahçesini çevreleyen uyarı tabelaları… Camiinin hangi köşesine baksanız gözünüze bir tane ‘yasak’ hemencecik ilişiyor. Yasakların içlerinde neler yok ki?

Kısaca, ‘sadece namaz kılınız!’

‘Çiçekleri koparmayınız’ , ‘yerlere çöp atmayınız’, ‘evcil hayvan giremez’ , ‘görevli dışında bahçeye müdahale etmeyiniz’ gibi benzer uyarı levhaları, cami bahçesini donatmış durumda. Yani kısaca ‘namaz kılıp dua ediniz, başka bir şey yapmayınız’ diyor bu uyarılar bize.

Altında ‘cami yönetimi’ imzası bulunan levhaları görünce ise insan, ister istemez düşünüyor, bu uyarıları asana değil astırana bakmak gerekiyor belki de…

Çünkü ibadet edilmesi gereken yeri böylesine kural levhalarıyla donatılı bir ‘yasaklar binası’ haline getiren zihniyet, camii yönetiminin olduğu kadar bizlerin de şapkayı önümüze koymamızı gerektiren bir konu…

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com