Çocuklar gelecekleri için adım attılar

Milli Eğitim Bakanlığınca 8. Sınıf öğrencilerinin Liseye girişleri için uygulanan sınav olan LGS geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. LGS sınavı için Çanakkale’de sabah saatlerinde yüzlerce öğrenci okulların yolunu tuttu. Öğrenciler şimdide sınav sonuçlarının açıklanacağı gün olan 24 Haziran’a kenetlendiler.

8. sınıf öğrencilerinin liseye giriş için girdikleri LGS sınavı Cumartesi günü tüm yurtta gerçekleşti. Milyonlarca öğrenci LGS sınavı için tüm Türkiye’de sabah saat 10.00’da okul sıralarında yerlerini aldılar. Çanakkale’de sabah saatlerinde okul önlerinde yoğunluk yaşandı. Çanakkale Belediyesi tarafından bir gün öncesinden LGS sınavı için duyarlı oluyoruz ve kornolara basmıyoruz ibareleri sosyal medyadan paylaşıldı. Öğrencilerin huzur içerisinde ve sessiz bir ortamda soruları çözmeleri sağlandı.

Sınavda öğrenciler çoktan seçmeli 90 soruya cevap verdiler. İki oturumlu yapılan sınavda öğrenciler birinci oturumda Türkçe, Din Kültürü, İnkılap Tarihi ve Yabancı Dil sorularını çözdüler. Birinci bölümü tamamlayan öğrenciler sınavın ikinci oturumunda matematik ve fen bilimi sorularını yanıtladılar.

LGS kapsamında sınava giren öğrenciler Türkiye genelinde bin 531 liseye yerleşecekler. Sınavın sonuçları ise 24 Haziran tarihinde internet üzerinden ilan edilecek.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com