Bu istatistik dünyanın hiçbir yerinde yok!

Çanakkale Gemi Trafik Hizmeti (VTS) personeli, aileleri ile birlikte önceki gün Deniz Trafik Operatörleri Derneği ev sahipliğinde düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi. 2016-2017-2018 dönemindeki istatistiklere bakıldığında boğazdan 135 – 140 bin gemi geçtiğini ancak yalnızca 5 kazanın meydana geldiğini belirten Dernek Başkanı Mesut Bala, “Birçok kaza tehlikesi atlatıyoruz ama tecrübelerimizle engelliyoruz. Bu istatistik dünyanın hiçbir yerinde yok.” diye konuştu.

Deniz Trafik Operatörleri Derneği ev sahipliğinde düzenlenen iftar yemeğine Kıyı Emniyeti Çanakkale Müdürü Kpt. Bahattin Sevgi, Gemi Trafik Hizmetleri Operasyon Amiri Kpt. Veli Hikmet Ovacıklı, Baş Kılavuz Kpt. Ali Haydar Yüce ve Baş Kılavuz Kpt. Mehmet Hüsamettin Canbilen ile operatör kaptanlar, Gemi Trafik Hizmetleri (VTS) çalışanları ve aileleri katıldı.

Dernek Başkanı Kpt. Mesut Bala, iftar buluşmasının ardından gazetemize yaptığı açıklamada, VTS’lerin sorunlarına ve son yıllardaki istatistiki başarılarına değindi. Deniz Trafik Operatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bala, “15 senelik mazisi olan derneğiz. Bugün de vardiya dışında olan arkadaşlarımızla ailecek buluştuk. Bu birlikteliğimizin bozulmasını istemiyoruz. Sosyal insanlar olarak, hem dışarıda hem vardiyalarda buluşmaya devam ediyoruz. İnsanların psikolojilerinin iyi olması iş performanslarına yansır. Böyle güzel bir sıcaklık olduğu zaman, gördüğünüz gibi herkesin yüzü gülüyor. Bu bizim için çok önemli çünkü insan mutlu olduğu yerde daha verimli daha güzel bir iş ortaya koyuyor. Biz her zaman bunun peşindeyiz.”

“140 BİN GEMİ GEÇMİŞ SADECE 5 KAZA VAR”

“Kuruluşumuzdan bu yana, 2004 senesinde burası devreye girdi. 3 ayrı yerde daha var dolayısıyla 5 ayrı yerde VTS’imiz var. Tabii Türk boğazlarının stratejik öneminden dolayı, biliyorsunuz ki dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir yer. O nedenle burası uzak yol kaptanı olarak donatılmış. Bunun avantajlarını her zaman yaşıyoruz. 2016 – 2017- 2018 istatistiklerine göre boğazdan toplamda 135-140 bin gemi geçmiş ama sadece 5 kaza olayı var. Onda da VTS ikazlarını yapmış. Kaza olmayacak diye bir şey yok ama Türk hükümetinin eli güçlü çünkü Montrö’den (Montrö Boğazlar Sözleşmesi) doğan bu alacaklarını Türk boğazları olsun, diğer kıyı şeritleri olsun, emniyetini artırma amaçlı gerek ekipman gerekse personel olarak en üst seviyede tutuyor. Bunun da avantajlarını yaşıyor. Bu istatistik dünyanın hiçbir yerinde yok. Bu kadar güzel bir şekilde insanlar işlerini yapıyor. Birçok kaza tehlikesi atlatıyoruz ama tecrübelerimizle daha kaza olmadan engelliyoruz. Bu çok önemli çünkü dediğim gibi bunu yapabilmek için belli bir tecrübeye sahip olmak lazım. Arkadaşlarımız da elbette bu tecrübeye sahipler. İnşallah bu şekilde devam ederiz.”

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com