RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

5 years önce Didem Güner Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

            Lütfen bayramınızı sade rica ediniz. Evet evet yanlış duymadınız. Lütfen bayramınızı siz sade rica edin. Orta tercih edecekleriniz var görüyorum ama hadi neyse. Şekerli tercih edecekleri doğruca tartıma çağırıyorum. Birazcık nükteli bi giriş yapmak istedim ama şimdi biraz da bayramda nasıl beslenilmeli, ufak püf noktalarla bazı adımları daha da kolaylaştırabilir miyiz ya da bayram gerçeklerinin hayatımıza dokunuşları nasıl konuşalım…

Bireylerde psikolojik olarak bayramda daha fazla yeme eğilimi görülüyor. Kimi grup ise hala ramazan ayının devamı gibi düşünüp iştahta bir düşüş yaşıyor. Ramazanda düşen öğün sayısı ve ‘az öğün-bol porsiyon’ mantığından sonra öğün sayıları daha kontrollü düşürülüp içerikler dengeli değiştirilmelidir. İşte tüm bu kontrolleri sağlarsak daha leziz bir bayram geçirmiş olacağız hem de bayram sonrası rahat edeceğiz.

Ramazanda yavaşlayan metabolizma, sonrasında daha hızlı kilo alımına sebep olacaktır. Bu yüzden ramazan bayramını kaçış olarak değil de, kontrollü geçirilmesi gereken ilk düzlük olarak görülmelidir. Bu noktada bayram beslenmesine ilk olarak minik(!) ikramlara değinerek başlamak istiyorum. Çikolatalar, lokumlar, şekerler ve dahası… Minik gözüküp hatrı sayılır yer edinen ikramlar. Bu atıştırmalıklar kan şeker ve insülin seviyelerini değiştirerek dengesizliğe, açlık-tokluk metabolizmasında hasarlara sebep olacaktır. Bir diğer konu da çocuklarımızın ağız-diş sağlığından tutun da metabolik sağlığına kadar etki gösteriyor. Bu yüzden çocuklara meyve, meyve tatlıları, sütlü tatlılar, dondurma gibi alternatifler ikram etmek daha masum ve sağlıklı olacaktır.

Bayram için ikram ve sağlık notları paylaşıp bitirelim:

  • Güne mutlaka su içerek başlayın
  • 3 ana öğün atlanmamalı ve mümkünse orucun hemen arkasından ara öğün yapılmamalı
  • Yemekler uzun süre çiğnenmeli ve yavaş tüketilmeli
  • Çok sıcak, soğuk tüketimden sakının
  • Çok tuzlu, baharatlı ve yalı tüketmemeye özen gösterin
  • Her öğünde mutlaka salata eklenmeli
  • Ziyaret mesafesi ve sağlık dikkate alınarak yürüyerek gidilmeli
  • Asansör yerine merdiven kullanmak yine en iyi seçeneğimiz olmalı
  • Kısıtlı kafein alımının arkasından düşük miktarlarda çay ve kahve tüketilmeli, artış zamanla azar azar olmalıdır
  • Bayram sofralarınızda minimal tabak çanak kullanırsanız porsiyon kontrolü daha kolay sağlanmış olur

 

Masum ikram: 15 hurmayı yarım saat ılık suda bekletin. Çekirdeklerini çıkardıktan sonra 2 yemek kaşığı kakao, 1,5 yemek kaşığı hindistan cevizi, 1 tatlı kaşığı tarçın, 15 badem ve 15 fındığın hepsini blenderdan geçirin ve elinizde küçük toplar yapın. Üzeri için Hindistan cevizi, tarçın, fıstık kullanabilirsiniz. 2-3 adet bir porsiyon için yeterli olacaktır. Kahve yanına da süper oluyor bizden söylemesi. Herkese sade, mutlu ve sağlıklı bayramlar diliyoruz.

 


Bu haber 31/05/2019, Friday günü yayınlandı, 1058 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com