Bozcaada’da uymamız gereken kurallar var…

Ramazan bayramına sayılı günler kala Türkiye’nin en gözde mekanlarından birisi olan Bozcaada’da misafirlere ufak hatırlatmalar yapıldı.

Türkiye’nin son dönemlerde şüphesiz en gözde mekanlarından olan, Anadolu’da gezilmesi gereken 10 yerden birisi olan Bozcaada’da misafirler için ufak hatırlatmalar yapıldı. 9 gün olan bayram tatilini Bozcaada’da geçirmek isteyen vatandaşlar için adada herkesin uyduğu kurallar tek tek maddelendi.

Çünkü Bozcaada Bizim sloganı ile yazılan maddelerden birisi adada hızlı araç sürmüyoruz oldu. Hızlı araç sürmüyoruzun yanında korna çalmıyoruz da eklendi. Yayalara ve bisikletlere öncelik tanıyoruz denilirken, çünkü yürüyerek keşfedilecek dar ve sevimli sokaklarımız araç trafiği için uygun değildir ikazı yapıldı. Adada uzun zamandır uygulanan naylon poşet kullanmama geleneği misafirler tarafından da uygulansın diye, siz de kullanmazsanız plastik çöpü azaltıp, küçücük adamızı temiz tutmamıza katkı sunarsınız denildi. Dar olan sokaklarda araçları yavaş sürmenin yanı sıra sokak aralarına park edilmesini önlemek için araçlarımızı otoparklara park ediyoruz diye özellikle belirtildi.

En önemli sorun olan yerlere izmarit atma konusunda ise adanın tavrı oldukça net, konuyla ilgili, “Yerlere izmarit atmıyoruz, çöp atmıyoruz. Çöplerimizi ayrıştırıyoruz. Doğayla uyumlu yaşamak istiyoruz” diye özellikle madde konuldu.

Öte yandan adada koyları temiz tutmamız gerektiği, sokak hayvanlarına saygılı davranmamız, trafik kurallarına uymamız misafir olarak adaya teşrif edecekler için önem arz etti.

Ulaşım sorunu için Belediye konuyla ilgili, “Adadan ayrılmadan önce feribot rezervasyonu yapmayı unutmuyoruz çünkü başka türlü adadan ayrılmak mümkün değildir” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com